Technika dýchání 4-7-8 vůbec není složitá, což ale neznamená, že bychom ji neměli věnovat pozornost. Vždyť někdy jsou ty nejjednodušší věci nejúčinnější, což dobře věděli již naši předci z tradičních východních zemí, kteří svoje tělo posilovali pomocí jógy a meditace. Právě z této oblasti k nám totiž zmiňovaná technika přišla. 

Tuto metodu vysvětluje také youtubové video v kanálu Garf:

Zdroj: Youtube

Jen vlastní tělo a klid

Jaký je princip této techniky? Nepotřebujete k ní nic jiného než vlastní plíce, ideálně klidné místo a chvíli času. Jak již její název napovídá, svoji roli bude hrát také počítání. Konkrétně jde o čtyřvteřinový nádech, sedm vteřin zadržení dechu a osmivteřinový výdech. Každé z těchto tří fází je ale třeba věnovat dostatek pozornosti. 

Sledujte, co se bude dít

Ještě než začnete, nalaďte se na svoje tělo, abyste mohli dobře pozorovat, co se v něm děje. Pak se pomalu nosem nadechněte a pokuste se přitom dodržet právě ony čtyři sekundy. Následovat bude zadržení dechu a výdech - tentokrát ústy a se zvukem, jako byste dětem ukazovali, jak fouká vítr. Opravdu to není složité a bude docela stačit, když celý proces zopakujete čtyřikrát. 

Předejděte možným problémům

Zvláště při prvních dechových cvičení bude vhodné, když je provedete vsedě. Může se totiž snadno stát, že bude tělo z náhlé změny rytmu dýchání trochu zmatené a zatočí se vám hlava. Abyste předešli možným problémům, nebo dokonce pádu, vyzkoušejte si nejprve zmiňovanou techniku tak, abyste se nemohli zranit. 

Hlavně dodržujte poměr

Není vyloučeno, že někteří lidé nezvládnou celé intervaly najednou. Například sedmivteřinové zadržení dechu může někomu zpočátku činit jisté potíže. Nevadí, i toto je možné natrénovat postupným přidáváním sekund.

Ještě důležitější než délka každého “cviku” je totiž uvedený poměr. Časy můžete pro začátek zkrátit na polovinu a i tak ucítíte pozitivní výsledek. Brzy, již po několika dnech, určitě zjistíte, že problémy jsou ty tam a 4-7-8 vám nebude dělat vůbec žádné potíže. 

Související články

Ideální proti stresu

Proč bychom se vlastně této technice dýchání měli věnovat? Co nám přinese? Možná jste už dávno zjistili, že hluboký nádech před velkým rozhodnutím nebo ve stresu může přinést jisté uklidnění a větší pohodu. Ano, to je přesně jeden z důvodů, proč tento způsob relaxace využít. 

Preventivně, nebo jako pomoc?

Můžeme se takto prodýchat dvakrát denně preventivně, pro celkové uklidnění a navození lepší nálady i odolnosti organismu, ale také je dobré vzpomenout si na uvedené cvičení ve chvíli zvýšeného stresu.

Máte v práci prezentaci, z které se vám ježí vlasy na hlavě? Tak hlavně dýchejte, a bude to v pořádku. Děti zlobí, manžel neuklidil nádobí, manželka už dvě hodiny telefonuje? Nádech - zadržet dech - a pomalý výdech. Je to lepší? Určitě ano. 

Mnoho pozitiv v jednom cviku

Technika 4-7-8 nejen že uklidňuje nervový systém, ale přispívá též ke snížení frekvence srdečního tepu, zlepšuje okysličení těla a podporuje soustředění. To vše vychází z principů jógy, na kterou přísahají zkušení lidé již stovky let.

Proto ji klidně vyzkoušejte také například před spaním, nebo jako součást meditace. Některým lidem tento způsob dýchání dokonce dovoluje usnout do jediné minuty, i když mají běžně s usínáním problémy. Je to logické, vždyť snížení hladiny stresu, srdečního tepu a větší soustředění na sebe sama a vlastní tělo přináší klid, který pro kvalitní spánek bezpodmínečně potřebujeme.

Pustíte se do toho také?

Zdroje: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, health.clevelandclinic.org