Vaše útroby ve středu zájmu

Trávení je velké téma. Každý z nás někdy během života řešil průjmy, zácpy či nadýmání a plynatost. Problematické je zažívání už u malých dětí, které trápí větry. Během života řešíme rychlost našeho metabolismu, různé diety i hubnutí, imunitu, střevní mikrobiotu, probiotika či posed na toaletě. Ano, to všechno se týká zažívání a odborníci zkoumají všechna možná pro i proti různých jídelníčků, tak i způsobů jak se vyprazdňovat nejefektivněji.

Právě tím se zabývá také tento příspěvek z YouTube kanálu „Víte, že…“.  

Zdroj: Youtube

Co má společného telefon s hemoroidy?

A jak souvisí telefon s návštěvou toalety? Nejde vlastně vůbec o telefon. Stejně nevhodné je číst si na záchodě magazín nebo vtipy, což je v některých domácnostech natolik zažité, že na toaletě najdete i organizér na noviny a další čtivo.

Co je tedy problematické, když ne telefon? Dlouhé vysedávání! Pokud máte problémy s vyprazdňováním, snažte se vyřešit problém aktivně s půlhodinovým posedáváním na záchodové míse.

Za vznikem hemoroidů jsou i naše zvyky

Plynulost zažívání i vyprazdňování závisí především na tom, co jíme a pijeme, případně také na pohybu. Každý jsem jiný, to je rozhodně pravda, nicméně pohybová cvičení rozhodně pomohou rozpohybovat i naše trávení.
Velmi důležitý je dostatek tekutin. Vysledujte, kolik toho denně vypijete a snažte se zařadit například bylinné čaje, které pomáhají peristaltice střev, případně změkčení stolice.

Důležitá je rozhodně také vláknina. Do jídelníčku můžete zařadit některé druhy ovoce, a to i proslulé sušené švestky nebo kompotované ovoce, které významně prospívá i při zácpě.

V každém případě můžete pomoci zažívání také konzumací probiotik. Vhodné jsou proto kefíry nebo jiné zakysané potraviny. Za vyzkoušení stojí kysané zelí, asijská pikantní zelenina kimči nebo nápoj kombucha.

Související články

Zdroje: express.co.uk, menshealth.com