Cítíte se každý den jako po probdělé noci, a to jste nikde nebyli ani nepamatujete? Jen myšlenka na to, že byste se šli bavit s přáteli vás vyčerpává? Pak s vámi není něco v pořádku a je třeba začít poslouchat své tělo, které vám tím chce naznačit, že byste měli ve svém tempu přibrzdit.

Samozřejmě je normální se každý den cítit chvilku unaveně, obvykle po obědě, náročném dnu v zaměstnání nebo třeba po návštěvě fitka. Tento pocit však nemůže trvat celý den. To není v pořádku. Pokud tedy únava zasahuje do vašeho každodenního života, raději nic nepodceňte a nechte se vyšetřit odborníkem. Ve většině případů se však bude jednat o jednu z následujících příčin.

Spěte každou noc alespoň osm hodin

Pokud usínáte při sledování televize nebo nedejbože při řízení auta, znamená to, že v noci nespíte dostatečně hlubokým spánkem. Pokud se příště budete chtít těmto nevítaným šlofíkům vyhnout, spěte osm hodin každou noc.

Pokud máte neustále napjaté svaly a neumíte se uvolnit, vaše tělo prochází energetickou krizí a blokované svaly vám dávají najevo, že potřebují relax. Zkuste si dopřát teplou koupel s levandulovým esenciálním olejem a pak se jděte pořádně vyspat.

Unaveni se můžete cítit i kvůli špatné životosprávě. Polotovary, antibiotika, přemíra cukru či chemické látky obsažené v nejrůznějších potravinách vyčerpávají organismus. Nasaďte probiotika i prebiotika. Jídla bohatá na inulin jsou také takový malý zázrak. Jezte tedy dostatek chřestu, pórku nebo mrkve. Skvělé je také zelí nebo kimči, které jsou plné probiotik.

Málo spánku přináší pocit hladu a přibývání na váze

Za vaší únavou může být i špatná práce nadledvinek, které pomáhají tělu s vyrovnáváním se se stresem a únavou. Málo spánku navíc přináší pocit hladu, protože tělo potřebuje dobít energii v podobě nezdravého jídla.

Pokud se nemůžete ovládnout v chuti na sladké, také to není v pořádku. Zkuste se cukru vyhnout. A když už opravdu dostanete chuť zhřešit, pomůže vám lékořicový čaj. Dokážet totiž zkrotit chutě na sladké, zatočí navíc také s plynatostí a nadýmáním, což jsou další vysavači energie.

Zdroj: www.ceskozdrave.cz, www.mojezdravi.cz, www.idnes.cz