Kvašený nápoj vzniká působením mnoha druhů bakterií a kvasinek, které spolu žijí v polysacharidových zrníčkách, jakýchsi schránkách, které sami produkují. Je velmi podobný kefíru, na jehož vzniku se rovněž podílejí probiotické bakterie a ušlechtilé kvasinky, ovšem kultura zvaná tibetská houba má určité specifické vlastnosti.

(Tibetskou houbou je také někdy nazývána vzácná houba housenice čínská, která je již tisíciletí ceněna v tradiční čínské medicíně a má obdobné účinky, jako naše hlíva ústřičná. Tato houba nevyrábí kefír, ale konzumuje se přímo.)

Připravte si lahodný a zdravý domácí kefír

Potřebujeme

  • Jednu či dvě polévkové lžíce kefírové kultury, tibetské houby
  • Půl litru kvalitního, nejlépe čerstvého a plnotučného mléka (kravského či kozího).

Jak na to

  1. Mléko vlijeme do větší sklenice, vložíme houbu a zakryjeme prodyšnou gázou.
  2. Při pokojové teplotě ponecháme 24 hodin houbu pracovat.
  3. Nápoj ve sklenici občas promícháme, dřevěnou či plastovou měchačkou – kov by do styku s kefírem přijít neměl.
  4. Po dni by měl zhoustnout a chutnat příjemně nakysle. Fermentovat jej můžeme nechat i déle, podle chuti.
  5. Hotový kefír důkladně promícháme a poté přecedíme přes pastové sítko a uchováváme jej v lednici.
  6. Houbu vložíme do nového mléka, aby pracovala dále. Někteří lidé ji při tom proplachují ve vodě, ovšem zkušení kefíromilci to nepovažují za nutné ani vhodné. Houba bude bez takových zásahů rychleji pracovat, proplachování je pro ni nepřirozené.

Kefírová kultura dovede mléko zpracovat i při nízkých teplotách, například v ledničce, ovšem proces trvá déle – až týden.

Hotový přecezený kefír je možné v uzavřené nádobě ponechat ještě den či dva při pokojové teplotě, čímž se stane ještě kyselejším a lépe stravitelným. Vyzkoušet můžete různé varianty, neboť každá připraví nápoj trošku jiné chuti.

Množení a uchovávání

Tibetská houba nejen pilně pracuje a fermentuje mléko, ale také postupně narůstá. Přebytky jednoduše oddělíte (pouze rukou, nikoli nožem) a můžete je darovat dále. Takto se houba šíří mezi mnoha spokojenými kefíromily, kteří si násadu například posílají poštou za uhrazení poštovného.

Tibetskou houbu, kefírovou kulturu, je možné přechovávat v mléce v lednici, kde stále pomalu vytváří kefír, a mléko nejlépe jednou týdně měnit. Lze je také, nejlépe i s malým množstvím mléka, zamrazit, nebo šetrně usušit

Sušená násada se musí chvilku vzpamatovávat, proto prvních několik nálevů nemusí dosahovat lahodné chuti ani kvality – je třeba je vylít a kultuře poskytnout další čerstvé mléko. Správně připravený kefír má vždy příjemnou chuť a nezapáchá.

Houbičky, které neudáte dále, můžete bez obav sníst, nebo dát na kompost.

Jak kefír užívat?

Hrnek lahdného nápoje si můžete dopřát ráno i večer, nebo pouze jednou denně, nejlépe pře jídlem.

Pokud nejste zvyklí ani na popíjení našich běžných kefírů a acidofilních mlék, je lepší začít postupně s měnším množstvím, aby si trávicí systém přivyknul.