Toaletní papír může být nebezpečný pro naše zdraví.
Zdroj: dersigne / Shutterstock.com

Pozor na to, jaký toaletní papír používáte: Některé mohou být nebezpečné

Možná si myslíte, že nebezpečný chlór v toaletním papíru je už minulostí. V oficiálních drogeriích tomu tak opravdu je, ale pokud navštěvujete zapadlý krámek bez názvu, co objednává tuto hygienickou pomůcku z Číny, klidně se s tím ještě můžete setkat. Pozor tedy na to!

Už jste také slyšeli, že toaletní papír může být nebezpečný pro naše zdraví? Ano, je to opravdu pravda. Proto si dávejte pozor na to, kde ho kupujete i z čeho je složený. Zapomeňte tedy na ten nejvoňavější či nejměkčí, protože ten nic dobrého pro vaše zdraví neudělá.

Pochybný toaletní papír může obsahovat chlor, který se do něj přidává, aby byl dostatečně bílý. Při procesu bělení ale dochází k velmi nebezpečným proměnám a reakcím. Jako vedlejší produkt vznikají dioxiny, furany a polychlorované bifenyly, ty patří mezi nejnebezpečnější karcinogenní látky.

Toaleta zářící čistotou Pochybný toaletní papír může obsahovat chlor, který se do něj přidává, aby byl dostatečně bílý. Zdroj: New Africa / Shutterstock.com

Zkoumejte složení toaletního papíru

Tyto látky mohou způsobit hormonální poruchy, snižují plodnost, narušují imunitu a v neposlední řadě podporují vznik rakovinového bujení. 

Na toto téma se vedly již mnohé diskuze a proběhly výzkumy, které ukázaly, že při styku tohoto papíru a sliznice konečníku se tyto nebezpečné látky dostávají do krve, kde se hromadí a mohou začít páchat zlo.

Kromě chloru může toaletní papír také obsahovat formaldehyd. Bohužel i ten má prokazatelné karcinogenní vlastnosti. Další toxickou látkou je Bisfenol A. Ten narušuje funkci hormonů, v těle se totiž chová jako estrogen. Zde hrozí nebezpečí i při nízkých dávkách této látky. Ta může v horších případech přinést i rakovinu prsu nebo varlat.

Hemoroidy provází bolest, svědění a krvácení v oblasti konečníku. Někdo je určité druhy toaletního papíru natolik alergický, že se mu po jeho použití může vytvořit ekzém, vyrážka či jiné podráždění kůže. Zdroj: HENADZI PECHAN / Shutterstock.com

Na barvený toaletní papír zapomeňte

Docent Rajiv Ayshwarya, PhD., vedoucí výzkumného týmu, se k tomuto problému vyjádřil následovně: „Prokázali jsme, že papír stírá i svrchní vrstvu epidermis. Ztracené buňky musí tělo pořád obnovovat, přičemž logicky dochází i k opakovanému kopírování genetického záznamu. A při kopírování vznikají chyby - mutace DNA, které jsou jedním z mechanismů vzniku rakovinného bujení.“

Byla také prokázána souvislost používání barveného toaletního papíru a kvasinkovými infekcemi. Dále zvyšuje riziko vzniku rakoviny děložního hrdla či infekce močových cest.

Někdo je dokonce na takový papír natolik alergický, že se mu po jeho použití může vytvořit ekzém, vyrážka či jiné podráždění kůže.

Zdroj: www.kalisek.cz, www.g.cz, www.kupi.cz

Akční letáky