obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Topolovka čili slézová růže: Vysejte si atraktivní léčivou dvouletku

Atraktivní, dva až tři metry vysokou dvouletku pěstovali v Orientu již před tisíci lety. Je krásná, léčivá a nektarodárná. Zdobí středomořské zahrady, spolehlivě však roste a kvete i u nás.

Pevné stvoly topolovky růžové (Alcea rosea) nesou vysoká, štíhlá květenství s množstvím velikých květů pastelových barev. Tenké okvětní plátky jsou jako z hedvábného papíru. Kvetou postupně od července až do října. Topolovka je příbuzná slézu a její květy stejně jako sléz obsahují mnoho slizových látek, které hojí zanícené sliznice dýchacích i trávicích cest.

topolovka růžová (Alcea rosea) topolovka růžová (Alcea rosea) Zdroj: Shutterstock.com / Emily Marie Wilson

Rostlina byla vyšlechtěna do nespočtu zahradních kultivarů. Květy mohou být bílé, něžně růžové, lila, žluté, červené i temně fialové. Vyšlechtěny jsou i plnokvěté kultivary.

Pěstování

  • Aby bujně rostla a hojně kvetla, potřebuje topolovka hodně slunce. Má ráda teplo a závětří.
  • Půda jí vyhovuje propustná, ale výživná. V době růstu a květu jí prospěje přihnojení organickým hnojivem - její mohutná lodyha narůstá rychle a spotřebuje mnoho živin.
  • Aby nám topolovka na zahradě kvetla, musíme ji vysít či vysadit již v předchozím roce – vysít na jaře, v dubnu pro předpěstování sazeniček nebo v květnu či červnu přímo ven. Pokud ji předpěstováváme, na konečné stanoviště ji vysazujeme na sklonku léta či na podzim.
  • I když je rostlina štíhlá, v dolní partii zaberou velké listy dost místa – sázíme nebo jednotíme je proto na vzdálenost půl metru. V prvním roce se objeví přízemní růžice listů, v druhém vyraší vznosný, květy obsypaný stvol.
  • Na dobrém stanovišti může rostlina občas vytrvat i v dalších letech a množit se samovýsevem. 
Topolovka ozdobí zahrádky i předzahrádky Topolovka ozdobí zahrádky i předzahrádky Zdroj: Shutterstock.com / Emily Marie Wilson

Nejlépe topolovka vynikne ve skupince nebo v řadě, která může lemovat slunnou zeď, nebo tvořit pozadí letničkového záhonu. Ovšem i s tradičními druhy a kultivary růží se krásně snoubí a doplňuje je, když odkvétají. Do třetice všeho krásného k nim můžeme přidat i levanduli. Silný vítr vysoký stvol topolovky ohrožuje a může ho i zlomit. Pokud pro ni nenajdeme závětří, poskytneme jí alespoň oporu, nebo ji vysadíme podél plotu.

Léčení

Květy topolovky jsou nejen krásné, ale i léčivé Květy topolovky jsou nejen krásné, ale i léčivé Zdroj: Shutetrstock.com / Ole Schoener

Nejúčinnější je macerát připravený z květů – tedy výluh za studena, který před popíjením jen mírně ohřejeme. Můžeme jím také ošetřit ekzematickou, suchou, spálenou nebo podrážděnou kůži. Květy ozdobí a zpestří letní saláty a dezerty.

Akční letáky