Zdroje: facebook.com, rehabilitace.info, novinky.cz

Léto je mimo jiné skvělé i v tom, že naše zahrady vydají své nejkrásnější a nejhodnotnější dary. K tomu se nepojí jen pochutnávání si na čerstvých plodech, ale také přemýšlení nad tím, jak zužitkovat štědrou úrodu a prodloužit její trvanlivost. Nejoblíbenější variantou konzervování ovoce je zavařování. Jde to ale i jinak. Například z třešní nemusíte vyrábět jen marmeládu, anebo kompot, ale lze z nich připravit i v dnešní době poměrně málo rozšířený třešňový ocet. Ten se skvěle hodí jak do salátů, tak i k ochucení osvěžujících limonád. Kromě vašich chuťových pohárků jej ocení i váš organismus.

Třešňový ocet a jeho vliv na zdraví

Ocet z třešní má na tělo blahodárné účinky. Lze v něm najít několik vitamínů, minerálů a hlavně také kyselinu octovou. Ta napomáhá k udržení normální hladiny cukru v krvi, snižuje krevní tlak a dokáže organismus zbavit nejrůznějších zánětů. Ocet je zároveň skvělým antioxidantem a přispívá k přirozené detoxikaci těla. Kyselina octová je rovněž známá také pro své velmi silné antibakteriální vlastnosti.

Ocet z třešní podporuje hubnutí

Při výrobě třešňového octa dochází k fermentaci, díky které má finální produkt skvělý vliv na mikroflóru střev a dokáže pomoci se zažíváním. Kromě toho pravidelná konzumace třešňového octa posiluje obranyschopnost těla a napomáhá tak předcházet nachlazení a chřipce. A třešňový ocet by měl do svého jídelníčku zařadit každý, kdo se snaží shodit nějaký ten kilogram navíc. Popíjení vody s třešňovým octem totiž snižuje chuť k jídlu a prodlužuje pocit sytosti.

Jak vyrobit ocet z třešní

Budete potřebovat:

  • třešně dle velikosti nádoby
  • vodu
  • cukr
  • živý ocet (není nutné)

Postup:

V první řadě si připravíme cukrovou vodu. Množství vody záleží na tom, jak velkou máte nádobu, ve které budete ocet vyrábět. Připravte si proto ideální množství cukrové vody, přičemž na každý litr vody použijte 3 velké lžíce cukru. Cukr rozmíchejte v teplé vodě, aby se rychleji rozpustil. Následně nechte nálev zchladnout.

Třešně si důkladně omyjeme a přendáme je do připravené nádoby tak, aby byla z poloviny plná. U třešní můžete ponechat stopky, a dokonce do nádoby můžete přidat i několik stpek a lístečků. Třešně zalijeme cukrovou vodou tak, aby v nádobě zůstala ještě aspoň jedna pětina volného místa. Můžete přidat ještě pár lžic živého octu. Ten urychlí fermentaci. Obejdete se ale i zcela bez něj.

Nádobu přikryjte čistou látkou a uložte ji na místo s pokojovou teplotou bez dosahu slunce. Dvakrát denně obsah promíchejte, aby nezačal plesnivět. Po dvou týdnech ocet přecedíme a přelijeme jej do čistých lahví, které opět zakryjeme jen čistou látkou. Následně den po dni ocet ochutnáváme, a když má příjemnou chuť, láhve uzavřeme. Hotový ocet skladujeme na chladném a temném místě.