Mnozí z nás v současné době pociťují chronickou únavu, nesoustředěnost, poruchy spánku nebo svalovou slabost. Příčiny těchto problémů se neodhalují snadno, v mnoha případech ale mohou souviset s nedostatkem hořčíku. Nedostatkem hořčíku trpí téměř každý třetí člověk v České republice – prokázala to studie provedená Centrem pro výzkum a vývoj Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Hradci Králové pod vedením renomovaného odborníka na výživu prof. MUDr. Zdeňka Zadáka, CSc.

Výzkum také prokázal, že po 45. roce věku se riziko nedostatku hořčíku v těle zvyšuje a že příčinou je především nevhodná a nevyvážená strava bohatá na tuky a cukry a naopak chudá na vhodné zdroje hořčíku. Nedostatek hořčíku přitom může závažně ovlivnit správné fungování lidského organismu.

Hořčík čili magnézium

  • přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
  • je důležitý pro obranyschopnost organismu
  • zajišťuje normální funkci energetického metabolismu
  • je důležitý pro činnost nervové soustavy
  • napomáhá ke správné činnosti svalů
  • ovlivňuje syntézu bílkovin
  • podporuje normální fungování psychiky
  • je nezbytný pro udržení dobrého stavu kostí a zubů
  • podílí se na procesu dělení buněk

Když je ho nedostatek

Většina hořčíku se v našem těle vyskytuje v kostech a zubech, méně pak i v tkáních a krvi. Mezi nejzávažnější problémy způsobené nedostatkem hořčíku patří srdeční arytmie, nedostatečné vylučování inzulínu a svalové křeče. Jeho nedostatek se projevuje také bolestmi hlavy, celkovou únavou, neschopností se soustředit, bolestmi a křečemi svalů, zácpou, náchylností ke stresu a mnoha jinými poruchami. Zvýšit příjem hořčíku bychom měli při trvalém stresu, zvýšené fyzické aktivitě, ale také v těhotenství, v období kojení, při oslabení organismu chorobou či zvýšenou teplotou a také po požití většího množství alkoholu.

„V našem současném jídelníčku je přítomnost hořčíku na spodní hranici. Je zajímavé, že například v jablkách se dnes nachází o 50 % méně hořčíku než v 80. letech. Velké množství hořčíku se z potravin ztrácí technologickým zpracováním,“ vysvětluje prof. Zadák. Denní příjem hořčíku by měl být 400-420 mg u mužů a těhotných nebo kojících žen. Ostatní ženy by pak měly přijímat okolo 300-320 mg hořčíku denně.

Bohaté na hořčík jsou luštěniny, čerstvá listová zelenina, ořechy, mořské ryby či banány. Ideálním zdrojem jsou minerální vody, protože minerály se z vody do organismu lépe vstřebávají. „Minerální voda je přirozeným a dobře dostupným zdrojem minerálů (a tedy i hořčíku), které dokáže tělo efektivně zužitkovat,“ dodává prof. Zadák. Pro každodenní užití jsou vhodné středně mineralizované vody s nižší koncentrací sodíku.