Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) má schopnost utišovat „pocuchané“ nervy, odplavovat úzkost, nervozitu. Přitom však nepůsobí sedativně, nevyvolává ospalost. Ráno a v poledne ji můžete užívat bez obavy, že by narušila vaši bdělost. Na večer ji můžete kombinovat s bylinkami podporujícími usínání, jako je , chmel, levandule, meduňka. Kromě příznivého účinku na psychiku pomáhá léčivka s květy barvy slunce i v dalších oblastech.

Třezalka zrychlí metabolismus

  • Díky tomu, že povzbuzuje krevní oběh a metabolismus, pomáhá třezalka při dosahování optimální tělesné hmotnosti.
  • Podporuje zdravé trávení a hojí žaludek
  • Je prospěšná při premestruálním syndromu, kdy může zmírnit výkyvy nálad či splín.
  • Při nachlazení potírá bakterie i viry při nachlazení a chřipce
  • Může pomoci i při vleklém únavovém syndromu.

Pozor však na to, že u citlivých jedinců může třezalka vyvolat fotosenzibilaci, snížení odolnosti pokožky vůči slunečnímu záření až alergickou reakci na slunce. Rovněž je podezřelá ze snižování účinků hormonální antikoncepce, protože díky zrychlení metabolismu urychluje i odbourávání dodaných hormonů, a to až po dva týdny poté, co třezalkovou kůru ukončíte. S lékařem a ještě lépe také s farmaceutem (který má o interakcích léků, nových lécích i studiích jejich účinků větší přehled a rozumný lékař s ním spolupracuje) je třeba konzultovat i všechny další užíváné léky včetně psychofarmak. Při lehké formě krátkodobější sezónní deprese může třezalka psychofarmaka dokonce nahradit.

Jak ji užívat?

Lžičku nasekané třezalkové natě zalijte šálkem vroucí vody a přikryté nechejte 10 minut luhovat. Ideální je užívat třikrát denně vlažný šálek, po dobu tří týdnů. Po týdenní pauze si můžete kůru zopakovat, delší užívání vhodné není. Účinnou formou je také tinktura, k dostání jsou i třezalkové kapsle.