Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka tečkovaná je stále uznávanější léčivá rostlina. Řada současných studií doložila, že tato bylinka může při mírných formách deprese nahradit antidepresiva. Při mírnějších depresích může být účinná skoro stejně jako speciální léky, aniž by byla návyková. Oproti mnohým jiným uklidňujícím bylinkám má navíc tu výhodu, že nervový systém sice utišuje, ale nevyvolává ani nejmenší ospalost. Třezalka také povzbuzuje metabolismus, krevní oběh i vylučování žluče. Působí celkově hojivě a dezinfekčně, při nachlazení potírá bakterie i viry a osvědčuje se i při těžkých chřipkách a únavovém syndromu. Třezalkový olej je zase výborným prostředkem hojícím popáleniny.

Užívaná část - nať

Sbíráme nať třezalky, přesněji její nezdřevnatělou svrchní část (20-30 cm) v období květu v průběhu celého léta, obvykle od července do srpna. Třezalka patří mezi dobře se sušící byliny, jen je třeba hlídat suchost nejen stonků a listů, ale i květů. V prodejnách bylin třezalku seženeme jako drogu označenou Hyperici herba.

Třezalku můžeme sušit ve svazečcích zavěšených na stinném a vzdušném místě, nebo ji lehce rozložíme ve vrstvě do 10 cm. Sušení na slunci není vhodné - nať mění barvu a zároveň se snižuje obsah silic. Během sušení otáčíme. Při použití umělého tepla nesmí teplota překročit 35 °C. Dobře usušená nať musí být olistěná, svěže zelené barvy a květy by měly zůstat žluté. Poměr seschnutí je 4-5:1Častou chybou bývá nedostatečné dosušení. Zatímco nať už se láme, květy bývají ještě mazlavé. Jako poslední usychají poupata květů. Usušenou třezalku uchováváme na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.

Účinné látky

Kvetoucí nať třezalky tečkované obsahuje až procento silice s flavonovým glykosidem hyperosidem (0,6-3 ml/kg), dále rutin, qercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin, pryskyřici.

Podávání třezalky

Nálev připravený z polévkové lžíce sekané natě na půl litru vody popíjíme během dne. Účinnou formou je také tinktura. U jedinců citlivých na sluneční záření může třezalka vyvolat záněty kůže.

Výskyt třezalky tečkované

Třezalka je domovem v Evropě, Asii i severní Americe. U nás ji najdeme na slunných stráních od nížin až do hor. Průsvitné tečky na listech jsou žlázky s olejem, černé tečky obsahují červené barvivo.

Možná záměna

Kromě třezalky tečkované u nás roste několik dalších, velmi podobných druhů. Ty však mají menší siličné žlázky. Nejčastěji dochází k záměně s třezalkou skvrnitou (Hypericum maculatum), která roste poměrně hojně na vlhkých loukách a mýtinách v horských a podhorských oblastech. Třezalka skvrnitá má širší, zpravidla vejčité kališní lístky a na průřezu čtyřhrannou lodyhu, podobně jako třezalka čtyřkřídlá.