6. 11. 2010

Třezalka, přírodní antidepresivum

Třezalka je plná slunce a dobré nálady. I řada současných studií doložila, že tato bylinka může při mírných formách deprese nahradit antidepresiva. Kromě toho, že tiší pocuchané nervy, je přínosná i při nachlazení, povzbuzuje metabolismus, podporuje činnost jater…

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Stále uznávanější léčivá rostlina může být při mírnějších depresích účinná skoro stejně jako speciální léky, aniž by byla návyková. Oproti mnohým jiným uklidňujícím bylinkám má navíc tu výhodu, že nervový systém sice utišuje, ale nevyvolává ani nejmenší ospalost. Třezalka také povzbuzuje metabolismus, krevní oběh i vylučování žluče. Působí celkově hojivě a dezinfekčně, při nachlazení potírá bakterie i viry a osvědčuje se i při těžkých chřipkách a únavovém syndromu. Třezalkový olej je zase výborným prostředkem hojícím popáleniny.

třezalka tečkovaná

Užívaná část

Sbíráme nať – přesněji její svrchní část (20-30 cm) v období květu v průběhu celého léta. Sušíme ji důkladně a uchováváme na dokonale suchém místě, neboť při navlhnutí snadno hnědne a znehodnocuje se.

Účinné látky

Kvetoucí nať obsahuje až procento silice s flavonovým glykosidem hyperosidem, dále rutin, qercetin, třísloviny, červené barvivo hypericin, pryskyřici.

třezalkový čaj

Podávání

Nálev připravený z polévkové lžíce sekané natě na půl litru vody popíjíme během dne. Účinnou formou je také tinktura. U jedinců citlivých na sluneční záření může třezalka vyvolat záněty kůže.

Výskyt

Třezalka je domovem v Evropě, Asii i severní Americe. U nás ji najdeme na slunných stráních od nížin až do hor. Průsvitné tečky na listech jsou žlázky s olejem, černé tečky obsahují červené barvivo.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: sedmpluspět = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »

nízný tlak

(VWPsQNuRbsnxRYSSVWPjEp~6Kx), 8. 1. 2015, 09:25

Dobrý den, mám nízký tlak, ale ráda bych třezalku na uklidnění a na spaní, je to problém? Mohu jí brát?
Děkuji Zuzana

a co nežádoucí účinky?

(Marek), 19. 8. 2014, 23:18

Ty už u tohoto "svatého grálu" nezmíníme? Právě pro podobné, nezodpovědné a neúplné informace je přírodní léčba a fytoterapie jen babské léčení. Odpovědnost v poskytnutí informací je důležitá.
Fotosenzibilizace (citlivost na světlo a se světlem spojené potíže), na UV záření (sluníčko), nevhodnost pro osoby s nízkým tlakem krve, problematičnost s cukrovkou, problémy s účinností některých léčiv souběžně užívaných ...
Když už řeknu A, tak bych zodpovědně měl přiznat i B. Je to podobné jako se zdravostí grapefruitu a jeho problematičností (nesnášenlivostí) s některými léky.

RE: a co nežádoucí účinky?

(Olenka), 20. 8. 2014, 11:17

Jediné, co nám na fytofarmakologii říkali jako jasné, je možnost fotosenzibilace. Pokud jde o antikoncepci, s níž údajně může nějak reagovat, tak ta má nežádoucích účinků nesrovnatelně více a je na lékaři, který ji předepisuje, aby je sdělil (dělá to aspoň některý? ) A fotosenzibilaci máte v článku dokonce s vykřičníkem, tak asi na oční :-)).

Rada

(Erika), 27. 6. 2011, 16:35

Ahoj toto jsou dobré stránky :-)

Třezalka

(VWPsQNuvWgvo2Z4Vj7aPZYTw), 30. 3. 2011, 10:15

Třezalka recept.

třezalka

(VWPsQNubWlzs43RTI1fjFm4Umbm~g), 22. 12. 2010, 14:22

ale pozor třezalka ruší účinky antikoncepce

PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS