obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Tři pravidla dlouhého života

Tabákový kouř je vysoce nebezpečný kancerogen, obsahuje nejen známý dehet, ale také kyanovodík a formaldehyd - látku podobnou jedu na krysy. Pokusná zvířata, která dostávala o 30 % potravy méně než obvykle, žila o třetinu déle než jejich „normálně“ živení kolegové.Začleňte do svého všednodenního života přirozený pohyb – stačí půlhodinová svižná chůze 5x týdně.

1. Přestaňte kouřit

Tabákový kouř je vysoce nebezpečný kancerogen, obsahuje nejen známý dehet, ale také kyanovodík a formaldehyd - látku podobnou jedu na krysy. Nikotin zužuje cévy - lidé vystavení účinku kouře umírají předčasně na choroby srdce a cév. Přitom nemusejí ani sami kouřit - změny v průtoku krve kapilárami v srdci a v mozku jsou patrné po pouhé půlhodině pobytu v zakouřené místnosti.

2. Snižte příjem jídla

Pokusná zvířata, která dostávala o 30 % potravy méně než obvykle, žila o třetinu déle než jejich „normálně“ živení kolegové. Vědci předpokládají, že i u člověka by podobná redukce příjmu potravy znamenala výrazné prodloužení života – i když možná ne tak dramatické. Nemusíte hladovět – stačí například jeden den v týdnu dodržovat tzv. odlehčovací den: pít pouze čistou vodu s citronem, neslazený čaj nebo ředěné zeleninové šťávy.

3. Hýbejte se

Začleňte do svého všednodenního života přirozený pohyb – stačí půlhodinová svižná chůze 5x týdně. Pravidelný pohyb trénuje srdečně-cévní systém, snižuje krevní tlak, riziko vzniku cukrovky, rakoviny, depresí, stárnutí kůže a dokonce i tzv. stařecké demence.

Akční letáky