O rýmu a ucpaný nos není v tomto sychravém počasí opravdu nouze a tyto nesnáze obtěžují nejednoho z nás. Přestože se nejedná o nikterak vážný problém, situace je to nekomfortní. Pokud vám ucpaný noc komplikuje usínání a narušuje klidný spánek, můžete si velice snadno ulevit. Stačí znát pár osvědčených a účinných vychytávek.

Jak lépe spát, rychleji usnout a mít kvalitní spánek se podívejte v tomto YouTube videu na kanále Loppy:

Zdroj: Youtube

Jak zlepšit kvalitu spánku

Pokud vás obtěžuje před spaním ucpaný noc, bohužel nedochází k plnohodnotnému dýchání a mnohdy je tento stav doprovázený i chrápáním a v některých případech dokonce přispívá ke spánkové apnoe. Ucpaný nos je často důsledkem nachlazení, ucpaných dutin, alergií, ale i různých deformací nosu. Existuje však mnoho cest, které tyto potíže dokáží podstatně zmírnit.

Trik s polštáři

Zlepšit kvalitu spánku a předejít i případnému chrápání lze v situacích s ucpaným nosem jednoduchým trikem. Stačí si dát pod hlavu více polštářů, abyste usínali i spali s mírně zvýšenou hlavou. Ležet byste měli na zádech. Díky tomu budete moci lépe dýchat a plnohodnotně odpočívat.

Zvlhčovač

Stav s ucpaným nosem vám vylepší také použití zvlhčovače v ložnici. Nejenže tak zabráníte nežádoucímu vysychání nosní sliznice, ale dýchání vlhčího vzduchu také podporuje v našem organismu samočisticí schopnost dýchacích cest.

Výplach nosu

Velice účinným prostředkem, jak se zbavit ucpaného nosu, je solný výplach. Výborně totiž zmírňuje infekce horních cest dýchacích. Výplach také urychluje léčbu případné rýmy, ale jedná se i o skvělou prevenci. A jak si doma solný roztok připravit? Stačí do 3 dl vody vysypat 2,7 g kuchyňské soli a nechat ji řádně rozpustit.

Pitný režim

K uvolnění nosu je zcela zásadní také dodržování správného pitného režimu během celého dne. Sliznice nebudou zbytečně rychle vysychat, případná rýma se lépe naředí a zároveň se bude i lépe uvolňovat.

Související články

Zdroje: www.healthshots.com, www.vzdy.cz, www.idnes.cz