Zrak patří mezi nejdůležitější smysly. Díky němu jste schopni soběstačně fungovat – ať jde o chůzi, orientaci v prostoru, stolování, psaní, čtení či oblékání. Jenže oči nejsou stroj a časem se „opotřebují“. Vliv na to má únava, genetika, práce s počítačem, ale i věk.

Od 40 let věku navíc stoupá riziko očních nemocí jakými jsou zelený zákal, diabetická retinopatie (oční onemocnění v návaznosti na cukrovku) nebo makulární degenerace. Abyste měli zrak pod kontrolou, je potřeba jednou ročně zajít na vyšetření k očnímu lékaři.

Při téhle „velké revizi“ se zjistí váš nitrooční tlak, provede se test krátkozrakosti, dalekozrakosti a schopnosti prostorové orientace. Závěry z prohlídek mohou být různé. Proto je dobré vědět, že o svůj zrak se můžete starat sami v průběhu roku. Jak? Které činnosti vašemu „zrakovému snímači“ uleví tak, že začne lépe pracovat? Tady je pár z nich:

Chcete vědět, které vitaminy zlepší váš zrak? Mrkněte na toto video:

Zdroj: Youtube

Hrajte na mrkanou

Pracujete u počítače? Pak není divu, že vaše oči dostávají pořádný zápřah. Když k tomu připočítáte práci v kancelářském prostředí, kterým dominují ostré zářivky či klimatizovaný vzduch, není se čemu divit, když se objeví slzení, zarudnutí nebo pálení očí. Co s tím? Podle odborníků většina lidí, kteří pracují na počítači, mrká pětkrát méně než při jiných činnostech. Mrkání patří mezi zdravé prostocviky, které umožňují zvlhčení rohovky a tím funguje i jako prevence proti syndromu suchého oka. Zkuste si „zamrkat“ hned ráno po probuzení a to desetkrát po sobě. Stejný postup pak opakujte ve 20 minutových intervalech během pracovní směny. Uleví se vám.

Jak na to: Představte si, že vaše víčka jsou třepotající se motýlí křídla. Snažte se s nimi pohybovat volně a bez napětí. Nakonec zavřete oči a chvíli zhluboka dýchejte. Vaše oči si odpočinu a zlepší se i vaše koncentrace.

Změňte polohu klávesnice

Když už jsme u těch kancelářských profesí, pak je tu ještě jedna rada. Nikdy nesedejte u okna! Můžete mít sice krásný výhled, ale denní světlo odrážející se v monitoru není nic příjemného. Oči pak musí zbytečně ostřit a tím pádem se rychleji unaví.

Důležitá je také poloha klávesnice, která by v ideálním případě měla být na stejné úrovni s monitorem. Díky tomu nemusíte klopit hlavu při psaní na klávesnici a pak ji zvedat, abyste se dívali na monitor. Doporučení se nevztahuje na majitele notebooků a těch, kteří píšou „všemi deseti“.

Pořádně spěte

Člověk by měl spát zhruba osm hodin denně. Spánek není důležitý jen jako „restart těla“, ale také se podepisuje na kondici vašich očí, které při nedostatku nočního odpočinku bývají sušší a neprodukují dostatečné množství slz. Důsledkem pak může být, že budeme mít zarudlé a podrážděné oči jako králík. Odborníci proto doporučují se před usnutím vyvarovat všech technických přístrojů, které produkují modré světlo – ať už jde o monitor počítače, televizi nebo mobilní telefon.

Tohle záření narušuje produkci spánkového hormonu melatoninu a oddaluje usnutí. A když už konečně „zaberete“, kvalita spánku není valná. Během noci člověk vystřídá několik spánkových cyklů, při kterých oči vykonávají své koordinované pohyby. Například v takzvané NREM fázi spánku se oči pohybují pomalu, zatímco v REM fázi se jejich tempo zvýší. Střídání těchto rytmů je pro oči přirozenou regenerací a úlevou po celodenní námaze. Pokud to tedy jde, raději si mobil před spaním odpusťte, nebo si alespoň pořiďte brýle s filtrem modrého světla.

Procvičte si oči

Podle expertů očím prospívá každodenní cvičení. Dopřejte si ho každý den. Zabere jen pár minut a zvládne ho i malé dítě.

Jak na to: Zakoulejte očima. Poté pohybujte očima za strany na stranu a ze shora dolů. Stejný postup opakujte pětkrát. Při pravidelném cvičení by se vám měl zrak trochu zlepšit.

Dopřejte si obklad

Špatně jste spali a máte kruhy pod očima? Uleví vám obklad ze salátové okurky.

Jak na to: Nakrájejte pár koleček okurky a přiložte si je na víčka. Šťáva z okurek redukuje otoky a napomáhá rychlé regeneraci kůže. Podobný efekt mají i použité pytlíky od čaje, které jste předtím měli chvilku v mrazáku.

Jezděte na kole

Cyklistika patří v Čechách mezi oblíbené sporty a to je dobře. Nejenom, že uleví kloubům, ale je také zdravá pro oči. Podle lékařských výzkumů je pravidelná projížďka na kole prevencí proti zelenému zákalu. Tento sport totiž snižuje nitrooční tlak!

Dejte si mrkev

Je křupavá, nasládlá a osvěžující. Mrkev patří mezi zeleninu s bohatým obsahem vitaminu A, B2, D a E. Zároveň v ní najdete i celou plejádu minerálů jako je zinek a selen. Pravidelná konzumace mrkve zlepšuje zrak. Pokud do svého zeleninového repertoáru přidáte i petrželovou nať, získáte prevenci proti šerosleposti, což se hodí hlavně řidičům, kteří jezdí hodně v noci.

Kořeňte kurkumou

Kurkuma je v Asii považovaná za všelék na různé nemoci. A to platí i v případě očí. Kurkuma obsahuje složku lutein, který chrání oční buňky zejména na sítnici, která je zodpovědná za barevné vidění. Lutein zároveň snižuje riziko šedého zákalu a jiných degenerativních očních chorob. Kurkuma je součástí populární kořenicí směs kari. Můžete ji přidat k rýži, bulguru, ale výborná je i ve vaječných pokrmech či orientálních masových směsích.

Související články

Zdroje: www.prima.iprima.cz, www.novinky.cz, www.geminioptika.cz