Patříte mezi ty, které bohužel trápí často nafouklé břicho? Zpravidla se jedná o nesprávnou životosprávu a nevhodný jídelníček. Proto byste měli dbát na to, co jíte a jak si každou surovinu upravujete. Velice dobře tomu můžete také napomoci dávkou aktivního pohybu a tím, že některé potraviny ve svém jídelníčku budete mít častěji než doposud.

Proč nás trápí nafouklé břicho a co se s tím dá udělat? To se dozvíte z následujícího videa:

Zdroj: Youtube

Nadýmání je velká nepříjemnost

Nafouklé břicho je jedním z nejčastějších symptomů gastrointestinálních obtíží na světě a jistě se s ním někdy potýkal každý z nás. V žádném případě se nejedná o nic příjemného, obzvlášť při dlouhodobějších problémech. Viditelným příznakem je vypouklé břicho a pocit těsné kůže, případně i oděvu. Někdy se však nemusí zvětšit obvod břicha, a přesto vás trápí nepříjemné pocity. Jak se jich můžete zbavit a eliminovat je?

Zázvorový čaj

S nadýmáním vám mohou pomoci některé potraviny. Jednou z nich je například čerstvý kořen zázvoru. Je totiž prokinetický, a tudíž pomáhá správné peristaltice střev. Stejně tak úspěšně likviduje choroboplodné zárodky. Pijte proto pravidelně zázvorový čaj, nebo si ho přidávejte do smoothies či vařených jídel.

Využijte sílu fenyklových semínek

Výborným prostředkem jsou také fenyklová semínka, které stačí spařit horkou vodou a pravidelně z nich popíjet čaj. Obsahují totiž významnou sloučeninu anethol, která uvolňuje nejen náš trávicí trakt, ale výborně vás zbaví i nepříjemných pocitů z nadýmání a mnohých zánětů. Semínka si můžete také sypat do jogurtů, kaší a zeleninových salátů, ale lze je dát vařit i do polévek.

Máta peprná celkově uklidňuje

Nejenže má tato bylinka silně uklidňující účinky, ale jedná se o bylinu, která je perfektní na stav celého trávicího systému. Pomůže jak při špatném trávení, tak i při nevolnosti, plynatosti a nepříjemných křečích. Dokonce umí utlumit i průvodní jevy dráždivého střeva.

Po kiwi budete lépe trávit

Toto šťavnaté exotické ovoce obsahuje významnou látku zvanou aktinidin. Jedná se o enzym, který pomáhá lépe rozkládat snědené jídlo. Díky tomu střeva lépe pracují a nedochází ke zbytečné plynatosti, jež kiwi zároveň uklidňuje.

Listová zelenina

Dalším skvělým pomocníkem v boji proti nadýmání je listová zelenina. Obsahuje totiž poměrně velké množství nerozpustné vlákniny, což podporuje správnou tvorbu stolice a zároveň tlumí případnou plynatost. Navíc je skoro bez kalorií, takže neohrozíte ani svou postavu. A protože má univerzální použití, můžete ji jíst syrovou například v salátech, ale i v bagetách a na obložených chlebech, stejně tak se hodí jako skvělá příloha k masu, do polévek a do „fresh“ nápojů.

Jezte pomalu a řádně kousejte

Ať už jíte cokoliv, nikdy u jídla nechvátejte a nehltejte. Naopak jezte pomalu a v klidu, díky tomu dnes polykáte nadbytečný vzduch, který by vás později mohl v břiše potrápit. Každé sousto, které pojmete si plnohodnotně vychutnejte, a proto ho vždy řádně rozkousejte. Zcela určitě se vyhýbejte se syceným nápojům a žvýkačkám.

Pozor na nadbytek soli a dostatek vody

Příčinou nafouklého břicha může být také nadměrné zadržování vody v organismu, což je často provázeno i otoky rukou a nohou. V takovém případě se zamyslete nad tím, kolik používáte soli, případně její množství značně snižte. Zároveň nikdy nezapomínejte na odpovídající pitný režim, a denně vypijte 2 až 3 l čisté vody. Dostatek vody odbourá její zadržování v těle.

Zařaďte do života dostatek pohybu

pravidelný pohyb by měl být základem životosprávy každého z nás, a to nejen při nadměrném nadýmání. Je důležitý pro správné fungování organismu a udržování celkového zdraví. Pokud se pravidelně hýbete, mnohdy nepříjemnému nadýmání určitě předejdete. V případě, že vás trápí křeče, úlevu vám jistě přinesou jógové prodýchávací cviky.

Související články

Zdroje: www.prozeny.cz, www.omni-biotic.com, www.bezhladoveni.cz