Mezi lidmi koluje spousta fám a pověr. Jedna z nich zní, že problémy s játry mají jen alkoholici, kteří se denně ládují „veselými kalíšky“. Odborníci ale varují, že to vůbec není pravda. Játra můžete mít nemocná, i když jste úplný abstinent. Ztučněním jater trpí i lidé s nadváhou, cukrovkou nebo špatnou životosprávou. Takže klidně se tahle nemoc může týkat i vás.

V přípspěvku autora Fakta o zdraví zjistíte, jak můžete předcházet ztučnění jater. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Pozor na tučné a sladké

Vědci zjistili, že kromě alkoholu je rizikovým faktorem potrava s velkým poměrem cukru a tuku. Vyloženě rizikové jsou produkty, které obsahují fruktózo-glukózový sirup. Oficiálně se sice jedná o schválenou přísadu v potravinářském průmyslu. Vědci ale varují, že fruktóza metabolizuje jinak než klasický řepný cukr. Na rozdíl od něj se neproměňuje na energii ve svalech, ale ukládá se v játrech, kde se mění v tuk.

Pokud tedy sníte větší množství potravin s fruktózou, můžete si zadělat na zdravotní problémy. A kde všude tuhle přísadu najdete? Bohužel ve spoustě věcí, které běžně nakupujete. Fruktózovo-glukózový sirup je totiž hojně využívaný, protože má požadovaný chuťový efekt a je levnější. Nachází se například v jogurtech, nápojích, trvanlivém pečivu, šunce, sušenkách, zmrzlinách nebo slaných krekrech.

Varovné signály z jater

Není divu, že na ztučnění jater trpí 25 % světové populace. Patříte mezi ní? Ztučněná játra bohužel nedělají svou práci dobře. Jejich hlavní poslání – čistit tělo od toxinů, těžkých kovů a jedovatých látek – se najednou nedostatečné. Navenek to můžete pocítit například trávicími obtížemi jako je častý pocit plnosti břicha, nadýmání, tlak pod pravým žebrem nebo častá únava. Pokud vás něco takového trápí, určitě si nechte udělat u lékaře krevní testy, které prozradí víc.

Jídlo jako lék

Dobrou zprávou je, že játra jsou orgán, který se dobře regeneruje. Ulevit jim můžete pomocí zdravé stravy. Snažte se vyhnout alkoholu a průmyslově zpracovaným potravinám, které obsahují spoustu toxinů a chemických přídavných látek. Místo toho dejte přednost výživné stravě s větším podílem vlákniny.

Výborná je jakákoliv hořká zelenina, která obsahuje prospěšné enzymy a minerály, jako je rukola nebo čekanka. Prospět by vám mohly i probiotické potraviny, jako jsou kefír, kombucha, kimchi nebo jiná fermentovaná zelenina, třeba i kysané zelí. Vsadit byste měli také na brukvovitou zeleninu, jako jsou brokolice nebo květák, která dokáže rychle detoxikovat játra a probrat je znovu k životu…

Čaj z ostropestřce mariánského

V případě ztučnělých jater pomohou i bylinky. Mezi nejosvědčenější patří ostropestřec mariánský, který podporuje regeneraci jaterních buněk a celkový detox organismu. Nejlepší je, když si ho připravíte jako pitnou kúru. Jak na to: 1 lžičku rozdrcených semen ostropestřce mariánského zalijte 250 ml vroucí vody. Směs nechte 20 minut odstát a poté vylouhujte a vypijte. Snažte se při přípravě čaje nepoužívat žádné kovové náčiní, které by snížilo účinnost prospěšných látek.

Odvar z hořce žlutého

Kořen z téhle rostliny reguluje činnost jater a žlučníku. Proto se často přidává do bylinných likérů na lepší zažívání. V případě vašich jater ale vsaďte na odvar. Jak na to: 1 lžičku mletého kořene hořce žlutého povařte půl hodiny v 0,5 litru vody. Výsledný nápoj je hodně hořký, proto ho oslaďte medem, abyste ho vůbec byli schopni vypít.

Kurkumový čaj

Kurkuma je velmi zdravé koření, které pomůže k lepší regeneraci jater a zároveň podpoří i očistu vašeho těla. Vyzkoušejte léčivé účinky kurkumového čaje a budete mile překvapeni. V ½ šálku vroucí vody zamíchejte 1 lžíci kurkumy a 1 lžíci zázvoru. Směs přikryjte a povařte 15 minut. Nakonec nápoj ochuťte ½ lžičkou skořice, černého pepře a 1 lžící medu. Na závěr přidejte ještě ½ šálku mléka a máte zázračný ozdravný elixír pro zdravější játra!

Náš tip

Vyzkoušejte také účinky pampeliškového čaje. Podle vědců napomáhá regeneraci jater (například při zánětech nebo po žloutence). Zároveň podporuje tvorbu sekreci žluče a zlepšuje trávení.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, brainmarket.cz, zdravestravovani.eu, vitalia.cz