Chodecké hůlky prodlužují a současně usnadňují krok, chodec si díky hůlkám posiluje i svalstvo rukou, rozpíná hrudník a zlepšuje dýchání.

Chůze s hůlkami zvyšuje pohyblivost páteře, uvolňuje svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů a snižuje zátěž kyčelních a kolenních kloubů.

Chůzi doporučují lékaři jako nejpřirozenější a nejlepší způsob pohybu. Radost z výšlapů a procházek si většina lidí může dopřávat až do vysokého věku.

Jak správně chodit

Ať s holemi, nebo bez nich, pro zdraví je důležité chodit plynule přibližně stejně dlouhými kroky tak, aby netrpěla páteř, radí odborníci.

  1. Nejdříve došlapujte na patu, potom postupně přenášejte těžiště dopředu ke špičce.
  2. Při správném zapojování svalů nohou nepoškozujete kyčle ani kolena.
  3. Při odlehčení paty protahujte zadní část nohy a stahujte bříško i hýždě.
  4. Nezapomínejte na pohyb rukou a na správné rytmické dýchání. Nejdříve zvolte pomalejší tempo a postupně zvyšujte rychlost a dobu chůze. Pokud je to jen trochu možné, vybírejte si vhodný terén. Nejlepší je pohyb po přírodním povrchu v lese nebo kdekoli v přírodě.

Severská chůze čili nordic walking

Jejím domovem je Skandinávie, obliba chůze se speciálními hůlkami se ovšem brzy rozšířila prakticky po celém světě. Tímto způsobem lze chodit po celý rok, v jakémkoliv věku a prakticky kdekoliv — na rovině i v horách. Pokud s hůlkami umíte správně chodit, násobíte efekt klasické chůze.

  • Při souběžném pohybu rukou a nohou zapojuje chodec na šest stovek svalů, tedy 90 % všech, které má v těle. Tepová frekvence se přitom drží v úrovni, v níž se člověk cítí v pohodě, spotřeba energie ovšem stoupá proti běžné chůzi až o 40 %. A kdo počítá kalorie, toho jistě potěší, že jich spálí až 400 za hodinu.

Techniku se naučíte snadno

Základní technika tohoto druhu pohybu je hodně podobná chůzi na trenažéru. Při vykročení levou nohou lehce vysunete pravou ruku s holí a následně se o ni opřete. Totéž samozřejmě platí pro opačnou ruku a nohu.

Ale pozor na základní chybu: Nedávejte hůlky příliš dopředu! Měly by být šikmo lehce před tělem nebo vedle něj. Ideální je rada zkušenějšího, třeba sportovního instruktora, fyzioterapeuta či jiného odborníka na pohybové ústrojí. Rytmus chůze pochopíte a osvojíte si opravdu snadno.

Hůlky si můžete koupit tzv. chodecké nebo speciální pro nordic walking. Ty první jsou levnější, některé z nich mají nejen bodec, ale stejně jako ty dražší i speciální „minibotičku“ na konci dolní části. Některé typy mají držadla z korku, ostatní z jiných speciálních materiálů. Rozhodněte se podle toho, která hmota je vám příjemná do ruky. Poradí vám v prodejnách se sportovními potřebami.

Hodně důležité je volné a prodyšné oblečení, rukavice a především dobré boty. Na nich nešetřete; silné podrážky a kvalitní pružný, ale pevný materiál svršku je základ.

Nechcete chodit sami?

V roce 2010 vzniklo občanské sdružení Český klub Nordic Walking (ČKNW). Na jeho webu cknw.cz získáte kontakt na instruktory nordic walkingu, kteří nabízejí nejrůznější aktivity pro milovníky chůze s holemi.