Zdroj: journals.lww.com, abecedazahrady.dama.cz, cs.wikipedia.org
Jižní příbuzný mateřídoušky
Mateřídoušku všichni dobře známe. Roste na lukách i v zahradách, a když přes ni přejedeme sekačkou v trávníku, nádherně se rozvoní. Tymián a mateřídouška jsou si natolik blízcí, že nás jejich jména česká i latinská zaručeně zmatou. Vezměte si, že mateřídouška se latinky nazývá Thymus a Thymus vulgaris má dvojí české označení, a to tymián obecný anebo mateřídouška obecná. Ve skutečnosti mezi nimi opravdu není tak velký rozdíl a oba druhy jsou vyzkoušeným léčivem i kořením.
Pěstění doma i v zahradě
Rostliny jsou si velice podobné vzhledem i vůní. Jen mateřídouška je malinko jemnější, její květ je narůžovělý a stonky nemají tendenci dřevnatět. Obě bylinky mají rády slunná stanoviště, s dobře propustnou hlínou, z čehož nám vyplývá, že velmi dobře snáší sucho. V našich podmínkách je lze pěstovat na zahradě i v květináči. Pokud se rozhodnete vypěstovat si tymián ze semen doma, vysejte je v březnu nebo dubnu. Teplý duben a květen jsou vhodnými měsíci pro výsev přímo na zahradě. Semínka vysejte do zeminy, mírně je zamáčkněte, ale nezahrnujte. Na rozdíl od jiných semen, ke vzklíčení potřebují i světlo.
Pokud máte vy nebo soused starší vzrostlý tymián na zahradě, můžete si jej také namnožit z postranních výhonů nebo odkopnutím části trsu na jaře. Sazenice tymiánu se rozrostou do plochy zhruba třiceti centimetrů, proto jim nezapomeňte ponechat dostatečný prostor. Tymián sbíráme nejlépe před kvetením, kdy má nejvíce síly a je nejúčinnější, ale můžeme si odstříhávat během celého roku podle potřeby. Po odkvětu je vhodné celý trs zmenšit až o dvě třetiny.
Penicilin chudých
Jeho historie sahá až do Sumerské říše, honě jej využívali i Egypťané a další staré národy. Označením, penicilin chudých počastovali tymián Francouzi, pro jeho silné antibiotické účinky. Dnes je tymiánový esenciální olej přidávaný i do mnohých kosmetických a farmakologických produktů. Tymiánová příchuť je přítomna i ve žvýkačkách, bonbónech nebo zmrzlině. V potravinářském průmyslu jsou také často využívány další odrůdy, kterými jsou tymián citronový, pomerančový a kmínový. Tradičně tymián pomáhal při depresích, epilepsii nebo nočních děsech a bolesti hlavy. Běžně je užíván při nachlazení a proti kašli. Působí silně protizánětlivě, má vliv na respirační i nervový systém. Určitě je potřeba zmínit i obzvlášť silné antiseptické účinky, pro které se využívá hojně proti parazitům, prvokům, plísním a bakteriím.
Všeho moc škodí
Stejně jako je tomu u šalvěje, i tymián je potřeba konzumovat jen v omezeném množství. Zde je nutné sledovat především množství konzumovaného čaje. V pokrmech nebo kloktání nás nijak nepoškodí a tyreotoxikóza, způsobená nadužíváním, nám nehrozí.