Tymián má blahodárný vliv na psychiku, je protizánětlivý a pomůže i s artritidou a bolestmi kloubů.
Zdroj: Profimedia

Tymián: Nejlepší bylinka našich babiček na artritidu a bolavé klouby

Pokud žijete neustále ve stresu, často vás trápí chřipka, bolí vás klouby, trpíte srdečními problémy a infekce močového ústrojí jsou u vás na denním pořádku, pak je ten pravý čas objevit kouzlo tymiánu.

Tymián je velmi oblíbenou bylinkou v kuchyni, ale málokdo ví, že má také významné léčivé účinky. Podle vědeckých studií je skvělý v boji se stresem, depresemi, ale i močovým ústrojím či nespavostí.

Tymián je skvělá bylinka, která vám pomůže nejen s fyzickými nemocemi a infekcemi, ale také s nemocemi psychickými a nervovým systémem. Jeho užívání blahodárně působí na stres, deprese, úzkost, chronickou únavu či nespavost. 

tymián Tymián je nenáročný a snadno ho vypěstujte i v nádobě. Tak ho budete mít stále po ruce. Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Čerstvá rostlina podporuje trávení, uvolňuje hleny a má antiseptické účinky. Tymián je osvědčený při léčení bronchitidy, kašle, nemocí dýchacích cest. Také pomáhá s artritidou a bolestí kloubů.

Uvařte si tymiánový čaj

Pokud vás tyto problémy trápí, uvařte si ze sušeného tymiánu čaj. Zalijte malou čajovou lžičku vroucí vodou, nechte deset minut louhovat, pak sceďte a vypijte. Ideálně večer, hodinu až dvě před spaním. Pro potlačení stresu ho ale raději pijte dopoledne.

Dalším zdravotním přínosem tymiánu je podlě vědců jeho vliv na oběhový systém. Tymián totiž zlepšuje cirkulaci krve, optimalizuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Působí na lepší činnost mozku, paměť a logické myšlení.

Stejně jako v prvním případě si z něj můžete uvařit čaj nebo postačí, když ho budete pravidelně používat do jídla jako koření.

Tymián snižuje bolest a léčí infekce

Tymián má ještě dalších několik pozitivních vlastností. Potlačuje infekci močových cest, má totiž antiseptické účinky. Výborně bojuje i s infekcemi, jako jsou mykózy, houbovité infekce, candida, atletická noha nebo s různými druhy střevních parazitů.

Čaj z tymiánu léčí dýchací obtíže, nachlazení i problémy s trávením. Čaj z tymiánu léčí dýchací obtíže, nachlazení, problémy s trávením, pomáhá ale i proti stresu a bolestem kloubů při artritidě. Zdroj: Shutterstock.com / SpelaG91

Tymián také snižuje poúrazovou bolest, dnu a artritidu. Odvar se používá také ke zmírnění bolesti a svědění ze štípanců od hmyzu. Skvělý je i v boji s bradavicemi, podporuje růst vlasů a zvyšuje hladinu DHA omega-3 kyseliny v ledvinách a mozku.

Tymián je prostě všestranná bylinka, kterou můžete pít jako čaj, inhalovat odvary nebo používat jako koření v pokrmech. Na masáže zase použijte éterický olej, který rozřeďte jiným olejem - ideálně slunečnicovým či olivovým.

Zdroj: www.prirodajelek.cz, www.zdravi.euro.cz, www.vseokoreni.cz

Akční letáky