Možná máte tymián v květináči za oknem nebo v záhoně na zahradě, ale přidáváte ho jen k pečenému masu, bramborům či do zeleninových jídel. Můžete ho však využít i k léčení zdravotních neduhů.

Jak se zbavit toxinů z těla? Pomůže vám tymiánový olej! Více se dozvíte v následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Tymián obecný neboli Thymus vulgaris

Bylinka je původem z oblastí Středomoří a postupem času se rozšířila také do východní a střední Evropy. Tymián je příbuzný s naší mateřídouškou, ale liší se silně dřevnatícími lodyhami a listy, jejichž kraje jsou podhrnuté.

Jedná se o nízký polokeř, který dorůstá do výšky 20 až 30 cm a v létě bohatě kvete světle růžovými kvítky. Rostlina je známá svou typickou vůní, stačí ji jen jemně rozemnout mezi prsty. Tymiánu existuje mnoho druhů a často se jmenují podle obsažených silic. Rostlina obsahuje i další účinné látky, například hořčiny, flavonoidy, tříslovinu a aromatické kyseliny.

Nenáročné pěstování

Tymiánu se daří všude tam, kde má dostatek tepla a sluníčka. Lze ho pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Výborně se mu daří na skalkách nebo v truhlících na parapetu či terasách. Jediné, co byste si měli ohlídat, je, že byste tymián nikdy neměli přemokřit. Velice často pak hnije a brzy uhyne. Rostlině vyhovuje dobře propustná půda.

Jak bylinku sbírat a sušit

Tymián vždy sbírejte za suchého počasí. Pokud to jde, tak kolem poledne a těsně před rozkvětem. Toto období nastává během června a trvá po celý červenec. Vždy sbírejte jeho celou nedřevnatou nať, na té později obrazí nové větvičky. Z tymiánu udělejte svazečky a zavěste je sušit do volného suchého prostoru. Stejně tak můžete tymián rozložit v tenké vrstvě na síta.

Nejlepší bylinka babiček na bolavé klouby

O výborných účincích tymiánu na bolavé klouby a artritidu věděly už naše babičky. Bylinka má totiž silné protizánětlivé, antioxidační a antimikrobiální účinky, které jsou velice užitečné při v léčbě mnoha nemocí. Často se díky svým analgetickým účinkům používá i jako přírodní léčba proti bolesti. Tymián perfektně pomáhá při revmatismu a dně, také ulevuje bolavým svalům. Užívat jej můžete vnitřně, ale i vnějším způsobem ve formě tymiánového oleje.

Domácí tymiánový olej

Vložte 5 omytých a osušených větviček čerstvého tymiánu do uzavíratelné sklenice a zalejte je 500 ml olivového oleje. Veškeré části tymiánu by měly být zcela ponořené. Následně sklenici uzavřete a nechte odstát na slunném místě zhruba tak 3 týdny. Každý den obsah sklenice protřepejte.

Po uplynutí náležité doby přelijte olej přes plátýnko do tmavé skleničky. Připraveným olejem pak masírujte nejlépe každé ráno a večer bolavé klouby jemnými pohyby několik minut.

Užívat můžete i tymiánový čaj

Jak z čerstvého, tak i ze sušeného tymiánu si můžete samozřejmě připravit i chutný voňavý čaj. Stačí tymián zalít horkou vodou a nechat 10 minut louhovat. Po přecezení můžete čaj s chutí popíjet. Ideálním časem pro tento nápoj je večer, asi 2 hodiny před ulehnutím ke spánku.

Související články

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, www.prozdravi.cz, www.bylinkyprovsechny.cz, www.vitalweb.cz