Zázvor můžeme zařadit mezi přírodní antibiotika
Zdroj: shutterstock.com

Co se stane s tělem, když budeme každý den jíst zázvor

Zima ještě neskončila. I po vydatné procházce na sluníčku nebo při přípravě zahrady na jarní výsev, se hodí zahřát organismus zevnitř a posílit imunitní systém. K tomu dopomůže kořen, který je nyní dostupný ve všech obchodech. Zázvor má totiž spoustu využití. 

Zázvor můžeme zařadit mezi superpotraviny. Nejen že pomáhá předejít nachlazení, ale je plný vitamínů i vlákniny a patří mezi přírodní antibiotika. Jeho zařazení do jídelníčku po celý rok se rozhodně vyplatí.

Rozlučte se s pálením žáhy

Pálení žáhy může být velice nepříjemné. Pokud jím trpíte třeba dvakrát týdně, může vám pomoci zázvorová voda. Zázvor poskytuje úlevu žaludku a snižuje produkci kyseliny. Pomáhá také při pocitu plnosti a snižuje pocit nafouklého břicha. Abychom se bolesti žáhy zbavili, je možné konzumovat zázvor samotný, nebo si z něj uvařit čaj a dochutit ho ještě medem.

Pomáhá při hubnutí

Díky tomu, že zázvor pomáhá s trávením a podporuje pohyby střev, bude vaše břicho vypadat štíhlejší. Studie také potvrzují, že je vhodný při boji proti obezitě. Takzvaný Gingerol 6-GN působí u laboratorních myší proti přírůstku tělesné hmotnosti a kumulaci tuku. (Zdroj: www.sciencedirect.com)

Zázvorovou limonádou či citronádou se zázvorem rozhodně nic nezkazíme Zázvorovou limonádou či citronádou se zázvorem rozhodně nic nezkazíme Zdroj: shutterstock.com

Stop nevolnosti

Především onkologičtí pacienti a těhotné ženy ocení schopnost zázvoru snižovat nevolnost. Bylo také prokázáno, že zázvor snižuje příznaky "mořské nemoci" a zvracení při jízdě autem nebo na lodi. Před jeho konzumací by se ale budoucí maminky a pacienti měli poradit se svým lékařem.

Snižuje bolest svalů

Po intenzivním tréninku v posilovně nebo i cvičení doma se nám někdy stane, že se jen taktak hýbeme. Zázvor opět pomůže. Výzkum ukázal, že konzumace syrového nebo vařeného zázvoru v malém množství každý den snižuje bolest svalů a testovaní se ze „svalovky" rychleji zotavili. (Zdroj: selfup.com)

Menstruace už nebude strašák

Mnoho žen při „svých dnech" trpí nepříjemnými křečemi, které snižují kvalitu života a jsou vyčerpávající. Lékaři proto doporučují konzumovat zázvor či jeho šťávu, nebo si udělat čaj hned na začátku i během menstruace. V průběhu času by měla bolest zcela odeznít.

Omezuje riziko infekcí

Již zmíněný Gingerol 6-GN zabraňuje množení bakterií urychlením procesu hojení. Zázvor tedy může pomoci například při zánětu dásní, dýchacích cest nebo i průjmu. Některé studie ukázaly, že metabolity ve skutečnosti zvyšují aktivitu jiných antimikrobiálních sloučenin, čímž zvyšují jejich účinnost.

Zdroj: www.zazvor.czvitalitis.cz

Akční letáky