Seboroická dermatitida je neinfekční kožní onemocnění, které se projevuje šupinkami a lupy ve vlasaté části hlavy, ale také kolem nosu a úst. Příčinou může být mimo jiné stres nebo oslabený imunitní systém. Proto doporučuji současnou vnitřní a zevní léčbu. Vnitřně je dobré užívat byliny, které v sobě kombinují příznivé účinky na imunitní systém a stav kůže, jako jsou kopřiva, violka trojbarevná a přesličky. Zevně se pak osvědčil odvar z kořene lopuchu, kdy jednu lžíci sušeného kořene povaříme krátce v 1/2 l vody a postižené místo oplachujeme vlažným odvarem.

Lopuch v Herbáři léčivých rostlin

Lopuch větší (Arctium lappa L.) patří k nejlepším léčivům v dermatologii. Při urputném ekzému vnitřně užíváme 4x denně šálek odvaru z kořene.

Při zevním použití povaříme 5 polévkových lžic kořene v 5-8 litrech vody, necháme jej vyluhovat do přijatelné teploty a přecedíme. Do odvaru namočíme prostěradlo, vyždímáme je a nemocného zabalíme tak, aby tělo bylo pokryto od podpaží až ke kotníkům, ale i mezi nohama. Poté jej zabalíme do suchého prostěradla a necháme nejméně 45 minut ležet. Takto postupujeme denně, dokud se na těle neobjeví jakoby osypky. Ty do 2 až 3 dnů zmizí, a tím je léčba ukončena. Léčebná kúra obvykle trvá tři týdny, léčbu ale vždy jednou týdně přerušujeme. Kúru můžeme i opakovat.