Probouzíte se s rýmou či ucpaným nosem každý den?

Za ucpaným nosem nebo jen jednou nosní dírkou může být řada zdravotních problémů. Mezi ty patří nejen chronická rýma, ale také nosní polypy, deformovaná nosní přepážka či alergie. I když třeba tušíte, který problém se vás může týkat, konzultujte svůj stav s lékařem. Pro všechny nesnáze tohoto typu existuje řešení.

K uvolnění nosu vám může pomoci také cvičení. Jóga pod avokádem se s vámi podělí o několik cviků ve svém následujícím videopříspěvku.

Zdroj: Youtube

Ucpaný nos a chronická rýma

Zatímco běžná rýma je akutní onemocnění, které jste si uhnali prochladnutím nebo prostě díky nemoci, chronická rýma je jiná. O chronické rýmě mluvíme, pokud měsíce smrkáme a jejich příčin může být několik.

Jednou z příčin může být například také alergie, což je však možné zjistit použitím konkrétních léčiv a především návštěvou specialisty. Ten vaše podezření vyšetří, respektive bude hledat alergen, který rýmu spouští.

Takováto dlohotrvající rýma, která je považovaná za chornickou, se objevuje u dětí i dospělých, ale také například těhotných žen. Ve stáří může být způsobena též nedostatečným zvlhčováním sliznice, která je pak citlivější. Aniž by šlo o alergii, rýma může být také způsobena vystavením znečištění různého charakteru. Smog, chemikálie na pracovišti, ale také kouření ať vlastní či pasivní.

Ucapný nos vyřeší léčiva, operace i prevence

Chronická rýma však může mít mnohé další důvody jako jsou infekce nebo polypy. Podle příčiny a průběhu volí lékaři vyšetření i různé prostředky, jak se s tímto stavem vypořádat.

Pokud jde o vychýlenou nosní přepážku nebo polypy, může dojít až k operaci, při jiných příčinách lze zprůchodnění dosáhnout každodenními průplachy solným roztokem, užíváním kortikosteroidů a různých dalších léčiv ve formě kapek a nosních sprejů.

Pokud vás rýma či ucpání nosní dírky sužuje měsíc či déle, pak rozhodně konzultujte problém s lékařem. Nemusí jít vůbec o nic dramatického a často jsou dostatečnou pomocí právě solné průplachy, které mají řadu dalších přínosů pro zdraví a rozhodně patří k dobrým návykům, které můžete pěstovat vy i děti.

Související články

Zdroje: zdravi.euro.cz, mojezdravi.cz