Nač si dát při čištění uší pozor a co značí barva ušního mazu?
Zdroj: Profimedia

Ušní maz: Dobře se podívejte na jeho barvu. Možná vám hrozí velký problém

Naše uši jsou citlivé ústrojí, které nás však občas dokáže potrápit záněty, zvoněním nebo zalehnutím. Čistíte si uši málo, špatně, příliš nebo vůbec? O obezřetnosti při čištění uší se mluví už dlouho, víte však, co prozradí o vašem zdravotním stavu ušní maz?

Zdroje: www.medicalnewstoday.comstyl.instory.cz

Každé ucho produkuje nějaký maz

Ušní maz je něco, co naše tělo produkuje ve větším či menším množství, a proto také stav mazu může odrážet i naše zdraví. Nicméně hned na úvod je dobré vědět, že maz udržuje ucho v dobré kondici a chrání jej nejen před vysycháním a přecitlivělostí, ale také na sebe nabaluje nečistoty, které by jinak mohly ohrozit ucho, a tím pádem i náš sluch.

Možná vás překvapí, že lidský ušní maz není stejný, respektive například původní Asiaté a Američané mají suchý typ ušního mazu, který je viditelně odlišný, spíš našedlý a vločkovitý. Můžete se proto také setkat s tím, že tyto národy nepoužívají měkké vatičky k očištění vnějšího ucha, ale tyčinky bez měkké části.

Nicméně je dobré zmínit, že se skutečně nedoporučuje čistit vnitřek ucha tyčinkami s vatičkou na konci uvnitř zvukovodu. Ucho má samočistící schopnost, čištění je proto vhodné jen z vnějšku.

Hučí, šumí nebo zvoní vám v uších. Zkuste babské rady! Ti, kteří prodělali v dětství mnohé záněty, mohou být na uši a jejich čištění citlivější.  Zdroj: Profimedia

Čištění uší a odstraňování mazu

Například v Japonsku považují čištění uší za velice důležitou věc. Na to, co Japonci používají k čištění uší, se podívejte ve videu:

I u nás si v lékárně dnes již běžně můžete koupit celou řadu přípravků, kterými můžete ucho čistit. A to tak, že dovnitř kápnete nebo stříknete malé množství tekutiny, která pomůže nahromaděný ušní mas rozpustit a vyplavit. Tyto přípravky jsou velmi různé a mohou obsahovat jak peroxid, který v uších trošku šumí, ale tak různé přírodní oleje. Uši vám však může také vyčistit lékař.

Pokud trpíte na zvýšenou produkci mazu, pak to může být z různých důvodů. Sem patří nejen stres a chronické záněty, ale také stáří nebo fakt, že máte více chloupků uvnitř sluchovodu. 

Neopatrným čištěním můžeme ušní maz zatlačit hlouběji do zvukovodu. Neopatrným čištěním můžeme ušní maz zatlačit hlouběji do zvukovodu. Zdroj: corbac40 / Shutterstock.com

Co napoví barva ušního mazu?

Barva mazu se sice může velmi lišit, ale vesměs nejde o změny, které by vás měly vyvést z míry.

Běžně je maz lepkavý a žlutý, což je v pořádku. V podstatě odstíny hnědé, žluté až naoranžovělé jsou přirozené a nejsou spojovány se zdravotními problémy kromě nahromadění mazu uvnitř ucha, které si mohou lidé způsobit právně nevhodným čištěním.

Znečištění může zapříčinit černou, případně šedou barvu. Šedavý maz většinou souvisí s městskými nečistotami a prachem, jestliže však máte vnitřní ucho citlivější, může také jít o změny na kůži, jako jsou ekzémy. 

Barva ušního může mnohé prozradit. Barva ušního může mnohé prozradit. Zdroj: kzww / Shutterstock.com

Ušní maz může mít ale také zelenožlutou barvu. Nejde však o maz, ale spíše o výtok zaníceného ucha, který zapáchá a je průvodním jevem zánětu.

Jasně žlutá až červená barva mazu je následkem úrazu. Vnitřní ucho lze poškodit nejen přímo nějakým nástrojem, ale také úderem. I obyčejná facka, která jde přes ucho, může poškodit ušní bubínek.

Při změně barvy ušního mazu rozhodně nic nezkazíte, když budete problém konzultovat se svým lékařem.

Akční letáky