Kde se vzala, tu se vzala ústní voda

Ústní vody nejsou novinkou moderní medicíny. Různé bylinné odvary i slané výplachy byly užívány v Indii a později Řecku i Římě už staletí. Podobné zkušenosti s výplachy úst měli i původní obyvatelé Ameriky, jejichž přípravky byly v předkolumbovské době vyspělejší než ty evropské. Později v 17. století konečně Anton van Leeuwenhoek přišel na to jak ocet a alkohol v brandy reaguje s mikroorganismy nalézajících se v ústech, ale k vynálezu ústní vody ještě nedospěl. Svět se dočkal první průmyslově vyráběné ústní vody až v roce 1892, kdy v Německu Richard Seifert představil ústní vodou i dnes známé značky Odol.

Ústní voda neřeší jen zápach z úst

Na vlasy? Opravdu? Jistě! Proč ne. Za vyzkoušení nic nedáte. Ústní vodu máte v koupelně, jen po ní sáhnout. Asi už tušíte, že ústní voda je v podstatě dezinfekce, ale ne ledajaká. Použitím ústní vody nepředcházíme jen nepříjemnému zápachu z úst. Z pohledu medicíny jde o tekutinu s protizánětlivými, protiplísňovými a analgetickými účinky. Takže je jen otázkou, k čemu všemu je vhodná a jak nám pomůže ke krásným vlasům.

Pro vlasy zdravější

Lupy a seborea jsou dobře známými problémy. Muži jimi patrně trpí častěji, ale ani ženám nejsou neznámé. Projevují se nejen šupinkami kůže na ramenou, ale i nepříjemným svěděním. Ústní vodu lze aplikovat několika způsoby, a to jak nastříkáním na vlasy, tak i tupováním skalpu a vlasů u kořínků vatovým tamponem namočeným v tekutině. K ošetření pokožky hlavy při lupech potřebujeme naředit ústní vodu s pitnou vodou v poměru 1:1. Na umyté, ručníkem osušené vlasy aplikuje roztok nastříkáním nebo tupováním, tak aby se navlhčila pokožka hlavy. Nechte působit 5–8 minut a opláchněte čistivou vodou již bez použití šamponu. Opakujte až třikrát týdně, dokud se lupů nezbavíte a nezapomeňte tento trik zopakovat jednou za čas z čistě preventivních důvodů.
Buďte ale opatrní, pokud máte na hlavě drobná poranění. Ústní voda vám nezpůsobí žádný problém ani pokud jde o škrábance nebo ranky. Naopak! Zafunguje jako dezinfekce a pomůže ráně k rychlejšímu hojení. Bohužel ale štípe a pokud jsou vaše poranění četnější, může to být velice nepříjemné.

Pro vlasy bohatší

Během dotazovaní uživatelů internetu, na jejich zkušenosti s použitím ústní vody na problémy s vlasy, se ukázalo, že ústní voda se v mnoha domácnostech stala i oblíbeným přípravkem na léčbu docela jiných obtíží. Neředěnou ústní vodu používají jako domácí léčbu vypadávaní vlasů a k podpoře zdravého růstu. Doporučují ji používat po umytí šamponem, vmasírováním do pokožky hlavy a ponecháním ve vlasech až do jejich kompletního vysušení.

Vši ústní vodu nerady

Dalším oblíbeným užitím je likvidace vší. Vši potrápily alespoň jednou za život každého, a pokud máte v rodině malé děti, asi už víte, že ani tento problém nikam nezmizel.
V lékárně samozřejmě naleznete množství vlasové kosmetiky, která je určena speciálně na pokožku dětské hlavy a v tom spočívá hlavní rozdíl. Ani lékaři defacto nepopírají, že ústní voda je velmi účinným prostředkem proti vším, nicméně není ideálním řešením. Pokud mají děti, ale i dospělí vši, jejich skalp je nejen poštípaný, ale také poškrabaný. Pro citlivou dětskou pokožku je ústní voda až příliš silnou dezinfekcí. Pálení pokožky může být pro děti neúnosné a hrozí navíc nebezpečí zasažení očí. Dospělý člověk by patrně takový léčebný pokus zvládnul statečně, ale u dětí se nedá jednoznačně doporučit.

Lesklé a zdravější vlasy

Občasné omývání vlasů ústní vodou působí preventivně a také zatahuje povrch vlasu. Ten se pak jeví hladší, lesklejší a tím i zdravější. Pokud se rozhodnete ústní vodu na vlasy použít, směle do toho, ale nezapomeňte, že ranky na pokožce hlavy budou silně pálit a je třeba také dbát zvýšené opatrnosti, abyste nezasáhli oči.

Zdroje:

https://www.thriftyfun.com

https://www.instyle.com

https://www.medicinenet.com