Z pohledu medicíny jde o tekutinu s protizánětlivými, protiplísňovými a analgetickými účinky.
Zdroj: New Africa / Shutterstock

Jednou za čas si umyjte vlasy ústní vodou, uděláte pro ně to nejlepší!

Není nad to, když máme řešení už doma někde ve škatulce, šuplíku nebo skříňce. O čem mluvím? O problémech, které nám pomohou řešit produkty denní potřeby. Mezi takové patří i ústní voda a její použití na vlasy. Působení ústní vody má mnohé klady a lze ji použít na různé problémy, které mohou naši hřívu trápit. Zajímá vás, jak mytí ústní vodou zlepší zdraví vašich vlasů?

Kde se vzala, tu se vzala ústní voda

Ústní vody nejsou novinkou moderní medicíny. Různé bylinné odvary i slané výplachy byly užívány v Indii a později Řecku i Římě už staletí. Podobné zkušenosti s výplachy úst měli i původní obyvatelé Ameriky, jejichž přípravky byly v předkolumbovské době vyspělejší než ty evropské. Později v 17. století konečně Anton van Leeuwenhoek přišel na to jak ocet a alkohol v brandy reaguje s mikroorganismy nalézajících se v ústech, ale k vynálezu ústní vody ještě nedospěl. Svět se dočkal první průmyslově vyráběné ústní vody až v roce 1892, kdy v Německu Richard Seifert představil ústní vodou i dnes známé značky Odol.

Čistíte si zuby přesně dvě minuty? Často to nestačí - zuby je třeba čistit tak dlouho, dokud nejsou čisté. Schválně si přejeďte jazykem po zubech.  Ústní voda je součástí každodenní péče o zuby již od roku 1892. Zdroj: Shutterstock.com / Syda Productions

Ústní voda neřeší jen zápach z úst

Na vlasy? Opravdu? Jistě! Proč ne. Za vyzkoušení nic nedáte. Ústní vodu máte v koupelně, jen po ní sáhnout. Asi už tušíte, že ústní voda je v podstatě dezinfekce, ale ne ledajaká. Použitím ústní vody nepředcházíme jen nepříjemnému zápachu z úst. Z pohledu medicíny jde o tekutinu s protizánětlivými, protiplísňovými a analgetickými účinky. Takže je jen otázkou, k čemu všemu je vhodná a jak nám pomůže ke krásným vlasům.

Pro vlasy zdravější

Lupy a seborea jsou dobře známými problémy. Muži jimi patrně trpí častěji, ale ani ženám nejsou neznámé. Projevují se nejen šupinkami kůže na ramenou, ale i nepříjemným svěděním. Ústní vodu lze aplikovat několika způsoby, a to jak nastříkáním na vlasy, tak i tupováním skalpu a vlasů u kořínků vatovým tamponem namočeným v tekutině. K ošetření pokožky hlavy při lupech potřebujeme naředit ústní vodu s pitnou vodou v poměru 1:1. Na umyté, ručníkem osušené vlasy aplikuje roztok nastříkáním nebo tupováním, tak aby se navlhčila pokožka hlavy. Nechte působit 5–8 minut a opláchněte čistivou vodou již bez použití šamponu. Opakujte až třikrát týdně, dokud se lupů nezbavíte a nezapomeňte tento trik zopakovat jednou za čas z čistě preventivních důvodů.
Buďte ale opatrní, pokud máte na hlavě drobná poranění. Ústní voda vám nezpůsobí žádný problém ani pokud jde o škrábance nebo ranky. Naopak! Zafunguje jako dezinfekce a pomůže ráně k rychlejšímu hojení. Bohužel ale štípe a pokud jsou vaše poranění četnější, může to být velice nepříjemné.

Mokré vlasy šetrně vysušte ručníkem Aplikujte na umyté, ručníkem osušené vlasy a pokožku hlavy. Zdroj: StoryTime Studio / Shutterstock.com

Pro vlasy bohatší

Během dotazovaní uživatelů internetu, na jejich zkušenosti s použitím ústní vody na problémy s vlasy, se ukázalo, že ústní voda se v mnoha domácnostech stala i oblíbeným přípravkem na léčbu docela jiných obtíží. Neředěnou ústní vodu používají jako domácí léčbu vypadávaní vlasů a k podpoře zdravého růstu. Doporučují ji používat po umytí šamponem, vmasírováním do pokožky hlavy a ponecháním ve vlasech až do jejich kompletního vysušení.

Vši ústní vodu nerady

Dalším oblíbeným užitím je likvidace vší. Vši potrápily alespoň jednou za život každého, a pokud máte v rodině malé děti, asi už víte, že ani tento problém nikam nezmizel.
V lékárně samozřejmě naleznete množství vlasové kosmetiky, která je určena speciálně na pokožku dětské hlavy a v tom spočívá hlavní rozdíl.  Ani lékaři defacto nepopírají, že ústní voda je velmi účinným prostředkem proti vším, nicméně není ideálním řešením. Pokud mají děti, ale i dospělí vši, jejich skalp je nejen poštípaný, ale také poškrabaný. Pro citlivou dětskou pokožku je ústní voda až příliš silnou dezinfekcí. Pálení pokožky může být pro děti neúnosné a hrozí navíc nebezpečí zasažení očí. Dospělý člověk by patrně takový léčebný pokus zvládnul statečně, ale u dětí se nedá jednoznačně doporučit.

Lesklé a zdravější vlasy

Občasné omývání vlasů ústní vodou působí preventivně a také zatahuje povrch vlasu. Ten se pak jeví hladší, lesklejší a tím i zdravější. Pokud se rozhodnete ústní vodu na vlasy použít, směle do toho, ale nezapomeňte, že ranky na pokožce hlavy budou silně pálit a je třeba také dbát zvýšené opatrnosti, abyste nezasáhli oči.  

Zdroje:

https://www.thriftyfun.com

https://www.instyle.com

https://www.medicinenet.com

Akční letáky