Pokud si doma připravíme vlastní sirupy, víme přesně, co obsahují. Nejsou drahé a složení můžeme upravit podle vlastní chuti i potřeby.

Jak uvařit léčivý sirup?

Následující postup platí všeobecně pro přípravu všech bylinných sirupů, bez ohledu na to, zda je vyrábíme z květů, natě nebo výhonků. Bylinky můžeme samozřejmě i kombinovat, použít můžeme i sušené byliny, pak ale jejich množství upravíme podle potřeby.

  • Na základní recept potřebujeme 500 g čerstvých bylin (pokud chceme koncentrovanější sirup, množství bylinek zvýšíme), asi 750 g cukru, 1 l studené vody a 2 bio citrony (nebo důkladně vydrhnuté obyčejné citrony).
  • Opláchnuté byliny vložíme do kastrolu, zalijeme je vodou a přidáme celé citrony pokrájené na kousky.
  • Vše 10 minut povaříme, pak kastrol odstavíme a dame na 48 hodin na slunečné místo. Pak směs přecedíme přes čisté pláténko a macerované bylinky vymačkáme.
  • Vzniklou tekutinu zvážíme a podle váhy přidáme cukr: na 1 kg šťávy použijeme 750 g cukru.
  • Směs vlijeme do nízkého kastrolu se silným dnem a zahříváme, až začne probublávat. Na mírném plameni vaříme do poaždovaného zhoustnutí. Důležité je, aby plamen nebyl příliš silný, jinak cukr začne karamelizovat a sirup bude nahořklý (I tak se ovšem dá použít například do čaje).
  • Hotový sirup rozlijeme do lahví a uchováme ho buď v chladničce nebo jej ještě sterilujeme (láhve o obsahu 1 l zhruba 20 minut při 80 ºC).

Bylinné sirupy bychom neměli používat jako sladidlo k ochucení šťávy. Jsou to přírodní léčiva, proto se nemají užívat dlouhodobě a bez příčiny. Platí pro ně totéž, co pro bylinné čaje – jeden druh bychom neměli konzumovat déle než šest týdnů.

Tymiánový sirup

Svaříme 200 ml vody se 200 g cukru. Když se cukr rozpustí, vsypeme balíček sušeného tymiánu (nebo použijeme několik větviček čerstvého) a směs několik minut povaříme. Přikrytou tekutinu necháme přes noc luhovat a pak ji přecedíme přes pláténko. Sirup přelijeme do malých lahviček a uložíme do chladničky. Při potížích užíváme 3x denně lžičku, ne však dlouhodobě.

Yzopový sirup

Do 1/2 l vody dáme pět lžic nasekané natě yzopu a 2 lžíce mletého semene fenyklu, přivedeme k varu a přikryté necháme vychladnout. Scedíme, přidáme 1/4 kg medu, mírně ohřejeme a promícháme. Podáváme 5x denně lžíci po jídle, ale jen krátkodobě a nepřekračujeme denní dávku.

Cibulový sirup

Dvě středně velké cibule nasekáme nadrobno a krátce povaříme v 1/2 l vody se 2 lžícemi cukru. Zchladlou tekutinu propasírujeme přes síto, přidáme šťávu z 1 citronu a lžíci medu. Podáváme lžičku teplého až horkého sirupu několikrát denně.

Mrkvový sirup

Do kastrolu dáme 1/2 1 čerstvé mrkvové šťávy a čtyři lžíce medu. Na velmi mírném plameni za občasného míchání necháme probublávat do zhoustnutí, nevaříme. Užíváme lžičku 5x denně.

Meduňkový sirup

Ve větším hrnci převaříme 1 l vody a necháme ji vychladnout. Pak do ní vložíme asi 20 stonků meduňky a necháme luhovat 48 hodin. Pak meduňku vyjmeme a tekutinu pomalu zahříváme na mírném plameni, nevaříme! Když je teplá, vsypeme do ní 500 g cukru a 30 g (sáček) kyseliny citronové. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí a tekutina je horká, ale nevaří se. Pak ji slijeme do malých skleniček a ty po vychladnutí uložíme do chladničky. Meduňkový sirup uklidňuje a navozuje nerušený spánek.