Listerióza je vážné onemocnění způsobené požitím potravy kontaminované bakterií Listeria monocytogenes. Její výskyt se v porovnání například se salmonelózou vzácný, ale každoročně v létě stoupá. Patříte do rizikové skupiny obyvatel? A jak se dá před nákazou chránit?

V těhotenství pozor

V potravě se s listerií setkáváte častěji, než byste možná čekali. Ne všichni lidé, kterým se do těla tato bakterie dostane, však onemocní. Zdraví dospělí lidé se tímto patogenem mohou nakazit, riziko vzniku onemocnění je však minimální. Nejvíce ohroženou skupinou obyvatel jsou těhotné ženy, pravděpodobnost vzniku onemocnění je u nich asi 20x větší než u ostatních. Samotná žena není infekcí tolik ohrožena, probíhá u ní jen s mírnými příznaky připomínající chřipku. Infikována však může být placenta, plodové obaly i plod sám, což může vést k potratu nebo předčasnému porodu. Až 22 % případů končí smrtí plodu nebo novorozence, ostatní děti po porodu trpí zánětem mozkových blan, případně celkovou sepsí. Velmi vnímaví k nákaze jsou také novorozenci, dále osoby s oslabeným imunitním systémem nebo starší lidé.

Vysoká úmrtnost

Listerióza není příliš rozšířené onemocnění, pro vnímavé skupiny pacientů je však velmi nebezpečná a úmrtnost je poměrně vysoká. U dospělých zdravých osob často probíhá bezpříznakově a onemocnění nemusí být vůbec odhaleno. V mírnější formě se onemocnění listeriózou nejčastěji projevuje horečkou, bolestí ve svalech, a někdy je doprovázeno žaludeční nevolností, zvracením nebo průjmem. U osob z rizikových skupin jejichž imunitní systém je oslaben se nákaza rozšíří natolik, že zasáhne nervový systém, mohou se objevit příznaky jako bolest hlavy, ztuhlý krk, zmatenost, ztráta rovnováhy nebo náhlé nepravidelné pohyby končetin. Při absenci včasné léčby končí tato forma onemocnění smrtí, a to až v 70 % případů. Při podezření na listeriózu se dělá zkouška z krve nebo z míšního moku a léčí se antibiotiky.

Nakazíte se potravou

Bakterie Listeria monocytogenes se nachází v půdě a ve vodě. Do vašeho těla vstupuje s kontaminovanou potravou. Z půdy nebo z hnojiva se mikroorganismy dostávají na zeleninu a ovoce. Nositeli bakterie jsou i zvířata, aniž by přitom jevily známky nemoci a mohou kontaminovat potraviny živočišného původu jako je maso a mléčné výrobky. Tuto bakterii mohou obsahovat nepasterizované (syrové) mléko nebo z něj vyrobené potraviny. Ke kontaminaci potravin dochází také nesprávným postupem v průběhu vlastního vaření a uchování hotových pokrmů při pokojové teplotě a při nedostatečné osobní hygieně. Při přípravě jíla si pečlivě myjte ruce, čištěte prkénka i nože.

Zdravé osoby mohou potraviny s listerií konzumovat, aniž by onemocněly, u osob se zvýšeným rizikem nákazy je pravděpodobné, že listeriózou onemocní i po požití potraviny obsahující jen malý počet bakterií.

Jak předejít nákaze

Proti nakažení listerií se dá bránit tím, že se vyhnete některým vysoce rizikovým potravinám a tím, že budete s potravinami správně zacházet. Syrové maso důkladně tepelně opracujte, syrovou zeleninu před jídlem pečlivě umyjte. Maso a zeleninu uchovávejte vždy odděleně, zabraňte styku syrového masa s už uvařenými jídlem a potravinami, určenými k přímé konzumaci. Vyhněte se konzumaci syrového (nepasterizovaného) mléka nebo potravin ze syrového mléka. Mezi rizikové potraviny z hlediska nákazy listeriózou dále patří lahůdkové výrobky, saláty, uzeniny a zrající sýry. Nebezpečné jsou obecně všechny potraviny, které se před konzumací tepelně neupravují, bakterie se totiž ničí varem. Z tohoto hlediska je nakládaný hermelín rizikový, smažený už nebezpečí nepředstavuje. A pozor, ani skladování jídla v chladu vás nezachrání. Listerie se množí i při teplotách kolem 4 °C a z původně nezávadné potraviny se brzy stane líheň bakterií.