Co udělá s tělem, když sníte jeden vaječný žloutek denně?
Zdroj: Shutterstock

Co udělá s tělem, když sníte jeden vaječný žloutek denně?

Pryč jsou doby, kdy vajíčka patřila mezi strašáky zdravé výživy. Mýty o tom, jak je jejich častá konzumace nezdravá, byly už dávno překonány. Prospěšnost bílku je známá, jak ale může našemu tělu pomoci žloutek?

Desítky let výzkumu potvrdily, že vaječný žloutek patří mezi nejcennější potraviny v naší výživě.  Seznam prospěšných látek je dlouhý, obsahuje například biotin, patřící mezi vitamíny skupiny B, tolik důležité pro buněčný metabolismus a využití tuků, bílkovin a sacharidů, dále vitamín E, D a A.

Bohatý zdroj zdraví

Z minerálů především vápník (pro zdravé kosti a zuby), železo (proti únavě, na posílení svalů, prevence poruch nervového systému), dále fosfor, draslík, selen a zinek (má protizánětlivé účinky, stabilizuje hladinu cukru v krvi, posiluje imunitu, zvyšuje plodnost a potenci). Nezanedbatelný je také obsah esenciální kyseliny linolové  a lecitinu, který dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi a prospívá také mozkovým funkcím. Jeden vaječný žloutek je také bohatým zdrojem cholinu (látka nezbytné pro fungování mozku) a omega 3 mastných kyselin.

Zdroj: Shutterstock

Neškodný cholesterol

V dobách minulých panoval názor, že žloutek obsahuje cholesterol, který našemu zdraví škodí. Žloutek sice obsahuje cholesterol, ale konzumace 1 až 2 žloutků denně není pro zdravého člověka škodlivá. Vajíčka mají obrovskou výhodu pro své široké využití v kuchyni, a to jak v slaných, tak v sladkých receptech. Existují stovky vaječných jídel, tolik oblíbených v jarním období, kdy se příroda probouzí a vejce mají tu největší sílu. Vejce jsou ideální ingrediencí pro snídaně, dodají energii na celé dopoledne.

Jen šťastné slepičky snášejí kvalitní vejce. Zdroj: Shutterstock

Volný výběh a šťastné slepičky

Vejce vám mohou předat všechny své prospěšné látky pouze za předpokladu, že pocházejí od slepiček, které žijí ve volném výběhu nebo jsou chovány v souladu s pravidly ekologického zemědělství. Často se jim dnes říká také "šťastné slepičky." Určitě tedy při nákupu dbejte na to, odkud vejce pocházejí.

Zdroje:www.nejfit.czwww.healthline.com

Akční letáky