obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Vánoční úklid podle feng-šuej

Domov je pro většinu z nás místem, které vyzařuje hřejivý pocit klidu a pohody. Pokud tomu tak není, žádá si to změnu. Zajímáte-li se o učení feng-šuej, pak jistě víte, že za tím může být nesprávné proudění energie. A právě ke zlepšení energetického toku u vás doma může výrazně napomoci pořádek. Udělejte tedy vánoční úklid v duchu feng-šuej a odlehčete tak nejen vašemu bytu, ale i duši a tělu.

Máte-li už za sebou veškeré vánoční vyřizování, shánění dárků a pečení cukroví, můžete se konečně pustit do úklidu. Ale ani s ním to není třeba nijak přehánět. Necítíte-li se právě na mytí oken, protože se vám třeba dnes točí hlava, nedělejte to. Lepší je být v pohodě a zdraví, než mít okamžitě umytá okna, ale ležet před Vánocemi v nemocnici, protože jste se netrefili na stoličku pod oknem a spadli z parapetu. Ale nechejme katastrofické scénáře stranou a zaměřme se na to, jak se provádí úklid podle tradičního čínského učení zabývajícího se vztahem člověka k jeho životnímu prostoru.

Podívejte se tentokrát na koupelnu z jiného úhlu pohledu. Podívejte se tentokrát na koupelnu z jiného úhlu pohledu. Zdroj: Shutterstock.com / More Lena

Zvažte hodnotu každé věci

Nepředstavujte si, že vám nyní řekneme, abyste se pustili do mytí a drhnutí každého centimetru čtverečního vašeho bytu či domu. Tudy cesta nevede. Neberte do rukou ani prachovku nebo kyblík s vodou a saponátem. Základem správného úklidu podle učení feng–šuej je přemýšlet. Přemýšlet o tom, zda vše, co máte doma nashromážděno, vystaveno anebo ukryto, opravdu nutně potřebujete. Zamyšlení nad tím, zda potřebujete každý časopis, svetr nebo svíčku či lampu, kterou denně vídáte, sedá na ni prach, ale vy jste ji nerozsvítili ani nepamatujete.

Vodní prvek v podobě pokojové fontánky. Vodní prvek v podobě pokojové fontánky. Zdroj: Shutterstock.com / Edson Nerone

Tak nějak začněte. Tento krok je prvním krokem k tomu, abyste si uvědomili, že ne všechno, co doma máte, opravdu potřebujete. Je-li vám líto tu spoustu nepotřebných věcí vyhodit, někomu je darujte. Je mnoho lidí, kteří ocení něco, co vám připadá nadbytečné. Uvidíte, že vám udělá stejnou radost někoho obdarovat, jako byste dárek sami dostali.

Úklid nastartujte v koupelně

Místnost přímo předurčená pro očistu – koupelna, je tím pravým místem, kde začít. Aby dokázala plnit očistnou úlohu, musí na ni být uzpůsobena, jinak nemůže v tomto směru své poslání splnit. Tentokrát tedy vstupte do koupelny za jiným účelem a nejprve se pořádně rozhlédněte, zda v ní není nějak přeplněno, zda tu není víc rušivých elementů, než je žádoucí. Rozlučte se s voňavkami, které vám nevoní, se zbytky mýdel a šamponů, které vám nevyhovují, zbavte se rtěnek, které vám posloužily jednou a víckrát ne…

Zkrátka a dobře vyhoďte vše nepotřebné, a pak vezměte do rukou hadr a setřete zbytky, které po odstraněných věcech nadělaly zbytečná kolečka na okraji vany nebo ve skříňce nad zrcadlem.

Zaměřte se na ložnici

Ložnice by měla symbolizovat klid a pohodu. Ložnice by měla symbolizovat klid a pohodu. Zdroj: Shutterstock.com / David Hilcher

Abyste se cítili dobře, musíte být také dobře vyspaní a odpočatí. Vzpomeňte, jak nemůžete nechat dopustit na svou postel, když musíte spát v nějaké jiné, třeba na návštěvě nebo na služební cestě. Vstáváte ráno celí rozlámaní a neodpočatí. Hned se vám vybaví, jak je pro vás ložnice a spánek důležitý. Pod postelí, tam musí být prázdné místo. Energie musí proudit i tudy, proto pod ni nic nevkládejte, neuskladňujte pod ni ani sezónní oblečení, zkrátka nic. Právě průtok pozitivní energie je tím, co podpoří váš kvalitní spánek.

Ve vaší ložnici se ale může nacházet spousta věcí, které představují stagnující energii. Těmi mohou být například staré kufry, tašky, krabice, ale třeba i cvičební pomůcky nebo alba se starými fotografiemi. A právě tato stagnující energie může být tou, která ovlivní vaše rodinné nebo partnerské vztahy. Tak na to myslete při úklidu. Opět platí, zbavte se nepotřebných věcí a uleví se vám. Důležité je najít si pravidelně čas i na provětrání matrací. I ony totiž mohou pamatovat leccos špatného. A ještě se vrátíme k těm oknům. Přes špinavá okna se do místnosti žádná pozitivní energie nedostane, takže jakmile budete mít čas, stačí po chvilkách věnovat trochu péče i oknům.

Nezapomeňte i na další místnosti

I další místnosti v bytě ukliďte podle zásad feng-šuej. I další místnosti v bytě ukliďte podle zásad feng-šuej. Zdroj: Shutterstock.com / Dmitry Pistrov

V podobném duchu by se měl ubírat i úklid dalších místností vašeho bytu. Věříme, že se vám i zde podaří eliminovat věci na nutné minimum, které vám pak při následující h úklidech už nezabere tolik času ani energie. Jakmile celá vaše domácnost projde feng-šuej revizí, jste na dobré cestě získat nový vítr do plachet vašeho budoucího života. Zbavit se starých a nepotřebných věcí znamená dostat do vašeho domova další volný prostor a do vaší duše novou radost.

Díky postupným krokům v duchu feng-šuej se jistě brzy projeví nová harmonie ve vaše dokonalém domovu a hned za ní přijde i spokojenost a duševní pohoda všech jeho obyvatel. Nebude to možná hned, protože nástup energie se může někdy dostavit až po třech týdnech, ale zcela jistě váš domov nemine.

Akční letáky