Vápník hledejte v potravinách

Mléko není váš oblíbený nápoj? Nevadí. Vápník rozhodně není jen v něm. Obrovské množství vápníku se skrývá i v moha dalších potravinách. Které jsou však na hlavní stavební prvek kostí nejbohatší?

Potraviny, které obsahují velké množství vápníku, vám přiblíží také tento kratičký příspěvek z YouTube kanálu Aktuality.sk.

Zdroj: Youtube

Kosti a vápník po padesátce

Ač je základním stavebním prvkem vápník, kosti jsou tvořeny i mnoha dalšími minerály a prvky. Důležitý je rozhodně i hořčík, sodík a fluoridy. Kolagen tvoří zhruba 90 % kosti a ta je tvořena také částečně vodou, proteiny a tuky. Vápník je však základním stavebním kamenem kostí a jeho nedostatečné příjímání nebo vstřebávání organismem se s přibývajícím věkem zhoršuje jak u mužů, tak u žen, u kterých hrají roli hormony.

I když se zlomeninami křehnutí kostí prozradí až v pozdějším věku, především v období po menopauze, neznamená to, že by ženy měly vápník doplňovat je tehdy. Odborníci upozorňují, že deficit působí na kosti postupně i dekádu před tím, než se kost při nějakém nešťastném pádu zlomí.

Nedostatek vápníku se projevuje také už během menstruace, kdy ženy mohou trpět napětím a podrážděností. Doporučuje se proto nejen užívání vápníku a hořčíku, ale také tuků například v mléčných výrobcích nebo rybách, které navíc ovlivňují vstřebávání těchto minerálů tělem.

Ve kterých potravinách vápník hledat?

Pokud myslíte, že v mléčných výrobcích, pak máte samozřejmě pravdu, ale nejsou to zdaleka jediné potraviny bohaté na vápník. Pro přehled si můžeme uvést obsah vápníku ve 100 g různých potravin. Mozzarella nabízí 960 mg, mléko zhruba 125 mg, jogurt 120 mg.
Veškeré zelené listové zeleniny jsou bohaté nejen na vápník, ale i množství dalších nutričních látek. Jsou to potraviny s nízkou kalorickou hodnotou a neovlivní ani vaše snahy o hubnutí nebo udržení si optimální váhy. Například kapusta obsahuje 150 mg, špenát 99 mg.

Překvapivě i ovoce může být bohaté na vápník. Nejlépe jsou na tom pomeranče, ale také meruňky, kiwi, grapefruit nebo švestky. Sušené fíky obsahují 47 mg, v pomeranči je zhruba stejné množství.

Vápník najdete také v sójových produktech jako je tofu nebo výrobky, které nahrazují mléko a jsou proto oblíbené i vegany. Sója obsahuje 277 mg, bílé fazole 175 mg, cizrna 50 mg.

Semínka plná vápníku vás překvapí

Pokud vám sója a luštěniny nevyhovují, vyzkoušejte ořechy a semínka, která jsou absolutními vítězi mezi zdroji vápníku. Jde především o sezam a o u nás běžná koprová semínka nebo mák. 

Zatímco mandle si vedou uspokojivě stejně jako jiné zmíněné zdroje, semínka jsou v tomto ohledu superpotravinami. Podívejte! Mandle nabízí ve 100 g 264 mg, sezam 975 mg, mák 1438 mg a koprová semínka dokonce 2080 mg.

Související články

Zdroje: healthline.com, vegfaqs.com