Vejce jsou nejen symbolem života, čistoty a plodnosti, ale zároveň patří k potravinám, které jsou plné užitečných živin. Ještě nedávno o nich kolovaly zvěsti, že jejich konzumace škodí zdraví a následkem jsou kromě jiného i zvýšené hodnoty nezdravého cholesterolu. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Jsou vajíčka zdravá? Podívejte se na toto YouTube video na kanálu Rozum v troubě:

Zdroj: Youtube

Vejce a cholesterol

Jsou vejce zodpovědná za vysokou hladinu cholesterolu nebo se jedná o hodnotný zdroj bílkovin? Dříve přetrvával názor, že cholesterol se do lidského těla dostává z vaječných žloutků. A protože již bylo jasné, že vysoké hladiny LDL cholesterolu v krvi jsou zdraví nebezpečné, bylo doporučováno se mu ve stravě vyhýbat. Současná doba však doporučuje něco jiného.

Dle posledních vědeckých výzkumů nepochází většina nezdravého cholesterolu ze stravy, ale tvoří se v játrech, a to na základě mnoha dalších podnětů. Ze stravy jsou játra stimulována k produkci cholesterolu nasycenými tuky. Vajíčka jich mají jen malé množství, asi 1,5 g, a tak jejich konzumace nemůže mít na tvorbu cholesterolu podstatný vliv.

Dokonalý zdroj bílkovin

Vejce jsou výborným zdrojem kvalitních bílkovin a zároveň mají vysokou biologickou hodnotu. Jedno vajíčko obsahuje přibližně 13 g bílkovin.

Zdraví prospěšné tuky

Ve žloutku je nejvíce tuků, ale nejedná se jen o nasycené mastné kyseliny. Největší podíl tvoří mononenasycené mastné kyseliny (40–45 %), na druhém místě jsou nasycené (30–35 %), a nejméně je polynenasycených (20–25 %). Pokud budete vajíčka konzumovat s čerstvou zeleninou, která je bohatá na karotenoidy, zvýšíte díky obsaženým tukům jejich využitelnost.

A další blahodárné látky?

Vajíčka kromě zmíněných bílkovin obsahují i další řadu zdraví prospěšných látek. Například lutein a zeaxantin, které prospívají očím. Nebo cholin, jež podporuje správnou funkci mozku a nervů. Nelze opominout ani vitamíny A, B a D. Vysoký podíl má i vitamín P, který zvyšuje imunitu, působí protizánětlivě a napomáhá regeneraci pokožky.

Kolik vajec denně

Současní výživoví odborníci tvrdí, že je ideální dopřát si tak 1 až 2 vejce denně. Jedná se o zdravou a vydatnou snídani, která vám dodá energii do náročného dne. Pokud však patříte mezi jedince s cukrovkou nebo s nějakou srdeční chorobou, neměli byste jíst více než 3 vejce za týden.

Související články

Zdroje: www.mayoclinic.org, www.aktin.cz, www.fitness007.cz