Když je člověk mladý, udržet si krásu a zdraví je hračka. Jenže s přibývajícími roky je to čím dál větší dřina. Aby ne. Spousta žen ve středním věku čelí hormonálním změnám, které s sebou přináší kila navíc, nadměrné pocení, náladovost, vypadávání vlasů, ale i ztrátu energie. Není divu, že pak většina „padesátnic“ sahá po nějakém dopingu ve formě sladkého potěšení. Trest ale za tento hřích bývá krutý. Projeví se ve formě špíčků, horší pleti i větší únavy. Co tedy dělat, abyste i v půlstoletí vypadaly svěže?

Ve videu autorky Welcome Fitness CZ se dozvíte, jak si namíchat drink na hubnutí. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Změňte jídelníček

Většina lékařů ženám ve středním věku radí, aby si srovnaly „příjem“ a „výdej“ energie. Tedy, aby nejedly víc, než dokáže jejich tělo spálit. Jenže ono se to lehce řekne, ale hůř udělá. „S příchodem menopauzy cítím větší únavu. Nezvládám tolik věcí jako dřív. A tak víc jím, protože potřebuji energii,“ přiznává pětapadesátiletá Irena z Prahy. Tento začarovaný kruh platí pro spoustu žen v Irenině věku. A doporučení odborníků, aby snížily porce, je pro spoustu z nich téměř likvidační. Co tedy dělat? Výživoví poradci doporučují omezit potraviny, které vytvářejí „prázdnou energii“ a pro tělo nemají žádnou výživovou hodnotu. Jde zejména o bílé pečivo, sladkosti, polotovary… Daleko lepší je vyměnit je za jiné potraviny, které jsou syté a pro tělo přínosné. Jde zejména o potraviny s větším podílem vlákniny jako celozrnné pečivo, luštěniny, ovoce, zelenina, pšeničné klíčky, kukuřice, sušené ovoce, mandle, jablka, ovesné vločky…

Podpořte svaly

Čím více stárnete, tím ubývá svalů. To znamená, že je potřeba je znovu zocelit a posílit. Jednak vám dodají lepší kondici, ochrání kosti (před zlomeninami) a navíc ještě sníží riziko nadváhy. Odborníci doporučují pravidelný pohyb nebo cvičení. Nicméně svalové hmotě můžete dopomoci i jídelníčkem s vyšším podílem proteinů. Bílkoviny (tedy proteiny) jsou důležité pro regeneraci a tvorbu svalů. Navíc ještě posilují imunitu a vytváří hormonální rovnováhu v těle. Najdete je například v mléčných výrobcích, oříšcích, luštěninách nebo houbách.

Vsaďte na zdravé drinky

Stejně jako jídlo je důležité i pití. Tělo tvoří ze 70 % voda a takové výživné drinky pak přijme daleko lépe než tuhou stravu, kterou složitě zpracovává. Využijte toho a namíchejte si detoxikační nápoje, které vás pročistí, omladí a dodají vám pořádnou porci energie.

Okurkový nášup

Jeden citron a jednu okurku nakrájejte na kolečka. Obojí vložte do džbánku, zalijte vodou a nechte vychladit v ledničce. Pokud máte možnost, můžete drink ozdobit lístky máty, které mu dodají středomořský šmrnc. Výslednou limonádu popíjejte během dne. Dodá vám vitaminy, minerály a také pořádný doušek svěžesti. Hodí se i jako drink po cvičení.

Medová voda

Do sklenice nalijte vlažnou vodu a rozmíchejte v ní 1 lžičku medu. Jakmile se „včelí poklad“ rozpustí, můžete drink vypít. Tento 30 % medový roztok má podobné složení jako krevní plazma. Organismus medovou vodu proto výborně přijímá a rychle vstřebává veškeré vitaminy, minerály a další složky. Medová voda je známá jako vynikající čistič střev. Vyhání „toxiny“ z těla a vy se budete cítit o poznání lehčeji.

Síla citronu

Už jste někdy slyšeli o citronové vodě? Tento drink pijí Asiaté hned po probuzení a dělají dobře. Citronová voda totiž dodává tělu vitamin C a zároveň ho zbavuje toxinů a dalších jedovatých látek. Je známá také svými skvělými účinky na hubnutí. Připravíte si ji snadno: Napusťte si do sklenice vlažnou vodu. Vymačkejte do ní půlku citronu a hotový nápoj vypijte. Když budete pít citronovou vodu denně, budete se cítit mnohem lépe!

Pročišťovák z červené řepy

Očistěte a nakrájejte na větší kusy 1 červenou řepu, 1 mrkev a 1 jablko. Všechny ingredience rozmixujte v mixéru a zakápněte šťávou z jednoho citronu. Výsledný koktejl hned vypijte. Pročistí vás a dodá vám energii.

Zázvorový spalovač tuků

Zázvor podporuje krevní oběh a zároveň i spalování tukových polštářků. Proto je ideální pro „zimomřivky“, které chtějí zhubnout. Patříte mezi ně? Oloupejte 100 g zázvoru a nakrájejte ho na malé kousky. Směs zalijte ¾ litrem horké vody a nechte 15 minut louhovat. Výsledný nápoj ochuťte šťávou z 1 citronu a poté průběžně pijte. Výborně chutná se snítky meduňky nebo máty.

Související články

Zdroje: https://imnam.cz, www.i60.cz, https://www.idnes.cz