Riboflavin čili B2

Zajímá vás, jak udržet svůj vzhled svěží a mladistvý? Pak byste měli vědět více o vitamínu B2, který se nazývá také riboflavin. Tento vitamín je nezbytný pro mnoho funkcí v těle, ale co je ještě zajímavější, může pomoci zpomalit stárnutí. Vědci se právě vlivem riboflavinu zabývali a zjistili docela zajímavé věci.

Možná si říkáte, že vám nic nechybí. To je samozřejmě možné, ale Dr. Eric Berg DC vám ve svém YouTube přípěvku vysvětlí, jak rozeznat deficit riboflavinu.

Zdroj: Youtube

Proč by vás měl vitamin B2 zajímat?

Podívejme se na to, co říká studie „Nově objevená protisenescenční funkce vitaminu B2“, kterou v roce 2021 publikovali vědci z Kobe University.

Riboflavin je důležitý pro metabolismus, produkci energie a zdraví kůže, očí a nervového systému. Méně známé jsou však jeho účinky na stárnutí buněk. Studie z japonské Kobe University odhalila, že vitamín B2 má významnou roli v ochraně buněk před oxidačním stresem, což je jeden z hlavních faktorů stárnutí. Přesto není antioxidantem, který si s redukcí oxidačního stresu běžně spojujeme.

Jak to funguje? Riboflavin podporuje enzymy, které neutralizují volné radikály. Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou poškodit buňky a urychlit proces stárnutí. Tento antioxidační účinek vitamínu B2 pomáhá udržet buňky zdravé a funkční déle. Ale to není zdaleka vše.

Další výhodou vitamínu B2 je jeho role v regeneraci buněk a opravě poškozené DNA. Když jsou buňky vystaveny stresu nebo poškození, riboflavin napomáhá rychlejší regeneraci a opravě. To pak přispívá k celkovému zpomalení procesu stárnutí. Je to základ nejen mladistvého vzhledu, ale také „omlazení“ tkání.

V čem a kde hledat vitamin B2?

Ptáte se, kde hledat tento téměř zázračný vitamin? Riboflavin se nachází v potravinách jako jsou mléčné výrobky, vejce, listová zelenina, červené i bílé maso a ryby, semínka a ořechy jako například mandle a slunečnicová semínka a v některých případech jsou vitaminem B2 obohacené i různé průmyslově zpracované potraviny, typicky například cereálie.

Samozřejmě, vitaminy skupiny B najdete také v lékárně jako doplněk stravy. Vitaminy skupiny B mají celou řadu pozitivních účinků, ale dejte si na ně pozor, pokud chcete hubnout. Mohou totiž podporovat chuť k jídlu.

Související články

Zdroje: wms-site.com, kobe-u.ac.jp