Potraviny, které obsahují vitamín D.
Zdroj: Shutterstock

Seznam běžných potravin obsahujících nejvíc vitamínu D. Možná to o nich nevíte

Vitamín D nezískáváme jen od blahodárného sluníčka, tuto významnou látku mohou našemu tělu poskytnout i některé potraviny. Na čem všem bychom si měli častěji pochutnávat?

Naše tělo má dokonalou výbavu, ale není od věci mu prospívat a pomáhat. A obzvlášť, když to jde pouhou stravou. Přestože si lidský organismus poradí s kdečím, existuje 13 druhů vitamínů, které mu je potřeba dodat. A mezi ně patří ii vitamín D, který přispívá ke správnému vstřebávání vápníku. Současně ovlivňuje také správné fungování imunity, proto by měl být do těla vitamín D doplňován v dostatečném množství.

Slunce je u nás málo

Vitamin D se v našem organismu tvoří v kůži, na kterou působí UVB záření. Je to díky slunečním paprskům a jde o celých 90 %. Zbývajících 10 % přijme tělo ze stravy. A protože je v České republice v průměru slunných dnů pouze 62 za celý rok, mnozí z nás trpí nedostatkem právě tohoto vitamínu.

Velké množství vitamínů D obsahují ryby. Samozřejmě to samé platí i o mořských plodech, skvělým zdrojem jsou hlavně ústřice a krevety. Velké množství vitamínů D obsahují ryby. Samozřejmě to samé platí i o mořských plodech, skvělým zdrojem jsou hlavně ústřice a krevety. Zdroj: shutterstock.com

Když tělo volá po „déčku“

Nedostatek vitamínu D snižuje celkovou obranyschopnost organismu, sklon k různým psychickým potížím a mívá na svědomí i zvýšenou únavu. Kvůli nedostatku vitamínu D kosti postupně měknou a převažuje v nich chrupavčitá hmota. Následkem mohou být onemocnění a poruchy kostí, kloubů i zubů. Dříve se obzvlášť u dětí v důsledku jeho nedostatečnosti objevovala nemoc křivice, dnes jde většinou například o časté zlomeniny a nemoci ovlivněné ztrátou dostatečné imunity. Vyplatí se proto jíst ty správné potraviny a dodržovat vhodnou životosprávu.

Nejlepším zdrojem vitamínu D jsou ryby

Velké množství vitamínů D obsahují ryby, navíc jsou bohaté i na omega-3 mastné kyseliny. Obě složky výrazně přispívají ke zvýšení imunity. Čím jsou ryby tučnější, tím lépe. V rybím tuku se totiž tento vitamín vyskytuje v hojném množství. Samozřejmě to samé platí i o mořských plodech, skvělým zdrojem jsou hlavně ústřice a krevety.

Pijte mléko a jezte mléčné výrobky

Mléko je populární především pro svůj obsah vápníku, ale kromě jiného je také výborným zdrojem vitamínu D. Významnou složkou mléčných výrobků je také fosfor a riboflavin, tedy vitamín B2. V současné době si na běžném trhu můžete dokonce pořídit mléčné výrobky, které jsou o vitamin D obohaceny.

Vsaďte na vaječný žloutek

Vajíčka jsou jednou ze základních potravin, která by nikdy neměla chybět v žádném jídelníčku. Žloutek obsahuje nejen vitamín D, ale také lecitin a značné zastoupení mají i významné minerály a další vitamíny.

Vydejte se na houby a udělejte si zásoby

Možná vás nenapadlo, že skvělou zásobárnou vitaminu D jsou také houby. Jedná se především o ty, které najdete ve volné přírodě. Ke vzniku vitamínu D totiž potřebují slunce. Z toho vyplývá, že houby pěstované pod umělým světlem nejsou v tomto případě to pravé ořechové.

Možná vás nenapadlo, že skvělou zásobárnou vitaminu D jsou také houby. Možná vás nenapadlo, že skvělou zásobárnou vitaminu D jsou také houby. Zdroj: shutterstock.com

Zařaďte do jídelníčku játra

Přestože se vnitřnosti neobjevují na našem stole tak často jako dříve, měli byste si občas dopřát alespoň hovězí játra. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, minerálů a také vitamínu D.

Zdroje: www.mojezdravi.cz, www.bezhladoveni.cz, www.vitalia.cz

Akční letáky