obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Víte, proč jmelí nosí štěstí a lásku?

Je opředené mnoha legendami. Víte, že zvyk pozlacovat větvičky jmelí pochází možná už od dávných Keltů? Že je jmelí léčivé i jedovaté? A že si ho můžete nejen koupit na trhu, ale také pěstovat na zahradě?

Zlacené jmelí má dávnou symboliku Zlacené jmelí má dávnou symboliku Zdroj: Shutterstock.com / Ketta

Zelené nebo zlacené se prodává na všech vánočních trzích a pojí se k němu řada legend, z nichž některé sahají až do dob Keltů. Ti prý ho osekávali ze stromů zlatými srpy, proto se dodnes pozlacuje. Další legenda praví, že to byl původně vysoký strom, ze kterého Josef malému Ježíškovi vyrobil jesličky, přičemž za 33 let ho Římané porazili a zhotovili z něj kříž, na kterém Ježíše ukřižovali. Jmelí se za to tak stydělo, že se rozpadlo na drobné keříky a lidem už nabídlo štěstí a lásku – proto se pod ním lidé na Vánoce líbají.

Uklidňující i jedovaté

Ať už legendám věříme nebo ne, jedno je jisté - jmelí má léčivé účinky. Pomáhá snižovat krevní tlak a při léčbě srdečních a nervových chorob. Musíme však dávat pozor na správné množství, ve vyšších dávkách je jedovaté. Před dětmi a domácími zvířaty je lepší ze jmelí preventivně otrhat všechny bobule.

Vánoční políbení pod zavěšeným jmelím přinese štěstí Jmelí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Jmelí, nebo ochmet?

Jmelí roste v korunách starých stromů, jehličnatých i listnatých, čerpá z nich vodu a minerální látky a fotosyntézou si samo vytváří organické živiny. Najdeme ho na stromech po celé republice. Někdy ho ale můžeme zaměnit za ochmet evropský, který vypadá podobně. Parazituje však na dubech, kde naopak jmelí nikdy nenalezneme. A zatímco plody ochmetu jsou žluté, jmelí je má bílé.

Jmelí roste jako poloparazit v korunách stromů Jmelí roste jako poloparazit v korunách stromů Zdroj: Shutterstock.com / Claudia Schmidt

Jmelí na zahradě

Jmelí můžeme i pěstovat. Rozmáčkneme vyzrálé bobule a nalepíme je na ovocný stromek na větévku, kterou nebudeme seřezávat, nebo na vlky. Jmelí z několika bobulí (do deseti) strom rozhodně nepoškodí. Jsou však oblasti, kde je šíření jmelí pro stromy velkou zátěží. Tam je lépe podobné pokusy neprovádět.

Akční letáky