Ke zdravému hubnutí patří zdravý jídelníček i pravidelný pohyb. Ne každý má ale čas trávit každý den několik hodin v posilovně, navíc vyvážená strava hraje při hubnutí prim. K vysněné váze vám může pomoci jedna zásadní živina, kterou spousta lidí opomíjí. Řeč je o vláknině.

Takřka nutnost

Dospělý člověk by měl denně přijmout v rámci své stravy mezi 30 až 40 gramy vlákniny, mnohdy ale jednotvárná strava a ne příliš vhodně zvolený jídelníček dodají tělu sotva polovinu doporučeného množství vlákniny. To může mít za následek trávicí obtíže, jako je například plynatost, zácpa, bolest břicha, či potíže s vyprazdňováním. Nejen na trávení má ale vláknina velmi příznivý efekt. Proč ji tělo potřebuje, se podívejte na videu:

Zdroj: Youtube

Vláknina také reguluje metabolismus makroživin a výrazně pomáhá v hubnutí. Jak?

Celebrity a vláknina

Které celebrity užívají vlákninu denně?

  • Gwyneth Paltrow, která je známa tím, že se zabývá zdravým životním stylem, na svém blogu Goop zmiňuje, že zdravá výživa s dostatkem vlákniny jsou jedním z pilířů zdravého životního stylu a dokonalé postavy.
  • Jennifer Aniston se také zajímá o zdravý životní styl a veřejně zmínila, že je velkým příznivcem vlákniny ve stravě.
  • Také třeba Jessica Alba často hovoří o důležitosti vlákniny v rámci zdravé výživy.
  • V neposlední řadě i modelka a autorka knih o vaření, Chrissy Teigen, zastává filozofii zdravého stravování, včetně pravidelné konzumace vlákniny.

Dva druhy vlákniny

Vlákninu lze rozdělit na rozpustnou a nerozpustnou. Ta rozpustná na sebe váže tekutiny a bobtná. Je potravou pro střevní bakterie, čímž přispívá k posilování imunity a správnému fungování střev.

Rozpustná vláknina snižuje glykemický index potravin a navozuje delší pocit sytosti, což se uplatňuje právě při touze redukovat hmotnost. Naproti tomu nerozpustná vláknina nebobtná a prochází zažívacím traktem takřka nezměněná, lidský organismus ji nedokáže strávit. Ovšem užitečná je také. Střevo čistí hlavně mechanicky, na stěny střev působí jako jemný kartáč a příznivě ovlivňuje vyprazdňování. Také navozuje pocit sytosti a zároveň působí preventivně proti rakovině tlustého střeva.

V jakých potravinách vlákninu hledat?

Nerozpustnou vlákninu najdete hlavně v otrubách a celozrnných obilovinách. Rozpustnou vlákninu pak najdete hlavně v ovoci a zelenině. Mezi potraviny, které jsou nejvíce nabité vlákninou, patří maliny, černé fazole (ostatně luštěniny mají vysoký podíl vlákniny takřka všechny).

Chybu neuděláte, pokud sáhnete po avokádu, to je kromě vlákniny nadupané i zdravými tuky. Nezanedbatelný podíl vlákniny mají i sladké brambory, neboli batáty, ale také u nás méně používané artyčoky. Studnicí zdraví jsou pak ovesné vločky příznivě ovlivňující zažívání.

Pokud budete chtít připravit pokrm z těstovin, sáhněte po těch celozrnných. I ty v sobě mají vlákniny víc než klasické. Rychlým zdrojem vlákniny, nad nimž nemusíte příliš přemýšlet, je psyllium. Stačí malá lžička do jogurtu a hned máte o něco zdravější snídani nebo svačinu.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.eatingwell.com, www.bezhladoveni.cz