Mlsáte rádi ořechy? Neopomeňte si dát každý den i pár těch vlašských! Dají se konzumovat samotné, ale jsou i součástí mnoha pokrmů. Co všechno obsahují a proč jsou prospěšné pro naše zdraví?

Chcete se dozvědět o blahodárných účincích vlašských ořechů více? Podívejte se na YouTube video na kanálu CZ MUDr. Hana Kahleova, PhD:

Zdroj: Youtube

Vlašské ořechy

Právě tento druh ořechů patří mezi nejoblíbenější a v české kuchyni nejvyužívanější. Vlašské ořechy jsou bohaté na mononenasycené a polynenasycené tuky, užitečné bílkoviny, kyselinu listovou, vitamíny E, B1 a B6 a v neposlední řadě obsahují i mnoho minerálů. Jedná se o hořčík, zinek, vápník, měď, draslík, železo a fosfor. Stejně tak jde o drahocenný zdroj velkého množství antioxidantů, kterých oproti jiným druhům ořechů obsahují dvojnásobné množství. I díky tomu mají vlašáky silné protizánětlivé účinky.

Vždy přiměřené množství

I přes fakt, že jsou vlašské ořechy zdravé, neměli byste je konzumovat v neomezeném množství. Každý den byste si měli této dobroty dopřát zhruba 30 až 35 g. Nejlepší jsou v syrovém stavu. Pražením zbytečně přicházejí o své nutriční hodnoty. Ideální jsou vlašské ořechy v neloupaném stavu, protože 90 % zdraví prospěšných antioxidantů je obsaženo právě ve slupce. A jaké benefity vás při pravidelné konzumaci čekají?

Snížení nezdravého cholesterolu

Pokud si každý den dáte pár vlašských ořechů, pomůžete svému tělu snižovat hladiny nezdravého cholesterolu. Podpoříte tak zároveň zdraví svého srdce. Když sníte 80 g vlašských ořechů denně, hladina cholesterolu vám může klesnout až o celých 16 %.

Kvalitnější trávení

V případě, že patříte mezi jedince se špatným trávením, jsou pro vás vlašské ořechy také ideálním řešením. Obsahují totiž užitečnou vlákninu, která podporuje dobré trávení.

Pevnější mysl

Propadáte často stresu? I v tomto případě jsou vlašské ořechy značně užitečné. Je to díky vysokému obsahu vitamínu B, který je důležitý pro tvorbu hormonů a má perfektní protistresové účinky. Vzhledem k tomu, že jsou vlašáky bohaté i na hořčík, podporují i zdraví svalů a správné fungování nervového systému.

Zdravé kosti

Protože jsou vlašské ořechy bohaté na vápník, hraje jejich pravidelná konzumace nepostradatelnou roli i pro zdraví našich kostí.

Kvalitnější spánek

Jedná se také o výborný zdroj hormonu melanonin, který je těsně spojený se spánkem. Pravidelným příjmem ve formě ořechů dojde k jeho vyšší koncentraci v krvi, což se odrazí nejen na vašem lepším usínání, ale i kvalitnějším spánku.

Související články

Zdroje: www.healthline.com, www.zeny.iprima.cz, www.novinky.cz