Dodržování pitného režimu je důležité pro správné fungování celého našeho organismu. A pokud jste se rozhodli, že se chcete zbavit nadbytečných kilogramů, neměli byste ho opomíjet, protože má vliv i na zrychlení metabolismu. Odměnou vám budou i zdravější klouby, krásná pleť nebo dobrý stav vlasů.

Tělo dospělého člověka se skládá z 50 % vody, která se podílí na správném fungování všech životně důležitých funkcí. Rozvádí totiž živiny a významné látky k buňkám, a naopak toxiny a odpadní látky z těla odplavuje. Kolik je tedy potřeba denně vypít vody, aby vše fungovalo, jak má?

Preferujte čistou vodu

Kolik má, který nápoj kalorií se dozvíte na videu zde:

Zdroj: Youtube

Nejvhodnějším nápojem na hubnutí je čistá a neochucená voda. Nejenže podporuje detoxikaci těla, ale protože ji zpravidla pijeme o teplotě 15 až 22 °C a naše tělo má teplotu 37 °C, organismus musí veškerou vypitou vodu v těle ohřát, takže dochází i k výdeji energie.

S každým litrem vypité vody o pokojové teplotě tělo spálí asi 200 kJ a každý vypitý půllitr vody zvyšuje hodnotu klidového metabolismu o 30 % po dobu 30 až 40 minut od vypití. Pitný režim můžete doplnit i neslazenými čaji, ale zcela určitě se vyhýbejte všem sladkým nápojům a alkoholu.

Kolik vody denně vypít

Zde platí jednoduché pravidlo. Na každý kilogram vaší hmotnosti byste měli denně vypít asi 30 až 45 ml tekutin. Takže jedinec s váhou okolo 70 kg by měl denně vypít 2 až 3 litry. Ovšem neplatí zde, že když dávku vody nadměrně zvýšíte, budete rychleji štíhlí. V případě, že byste se vodou předávkovali, mohlo by dojít ke kritickému snížení hladiny sodíku v krvi, což by snadno mohlo vyvolat bolesti hlavy či malátnost.

Žízeň je jasným signálem

Pokud během dne dodržujete správně pitný režim, neměli byste nikdy pocítit žízeň. Jedná se o signál, kdy vám tělo dává najevo, že mu voda schází. Pokud dojde k 10 % ztrátě tekutin, může začít docházet k poruchám některých důležitých procesů v organismu.

Dehydratace organismu také vyvolává pocit hladu a sklony k přejídání, což se k hubnutí opravdu nehodí. Proto ve chvíli, kdy dostanete hlad, udělejte si i malou rekapitulaci svého pitného režimu.

Nedostatku vody se raději vyhněte

Pokud tělu chybí voda a je dehydratované, poznáte to snadno podle zabarvení moči, která je tmavá. Chronickým nedostatkem tekutin dochází k pocitu únavy, snížené výkonnosti a koncentraci škodlivých látek v tukové tkáni. Proto byste měli pít v dostatečných dávkách, abyste tělu usnadnili vylučování všech toxinů.

Zdroje: www.slimming.cz, www.zena.aktualne.cz, www.bezhladoveni.cz