Horká voda jako lék

Občas se snažíme svému zdraví pomoci nákladnými přípravky a přitom často existují řešení, která jsou levná či zcela zdarma. Obvykle stačí jen změna návyků. K takovým řešením patří pití horké vody na lačno. Zkuste začínat svůj den šálkem převařené vody, kterou necháte trochu vyhladnout.

Zlepšené trávení

Traduje se, že pití horké či teplé vody na lačno pomůže nastartovat trávicí systém. A to přes to, že výzkumy, které by něco takového potvrdily, neexistují. Nicméně toto doporučení je natolik šetrné, že je nejlepší vyzkoušet, zda vám pomáhá. Pokud ano, pak je určitě vhodné tuto metodu začít využívat. Voda pomáhá udržovat pohyb trávicího systému a díky tomu se tělo snáze zbaví odpadu.

Zmírnění zácpy

K častným příčinám zácpy patří dehydratace organismu. Proto vhodný pitný režim patří mezi prostředky, které pomohou zácpám předcházet. Pití sklenice horké či teplé vody na lačno pomůže nastartovat pohyby střev a zlepší tak pravidelnost vašeho vyprazdňování. Výsledek v podobě pravidelné stolice by se měl dostavit již po týdnu, kdy začnete své dny sklenicí teplé vody.

Další přínosy šálku horké vody

Šálek horké vody vytváří páru. Hluboký nádech této páry pomůže uvolnit ucpané dutiny, případně zmírnit bolest hlavy.

Může pití vody škodit?

Jako optimální se při pití horkách nápojů doporučuje teplota v rozmezí 54-71 °C. Teplejší vodu bychom pít neměli. Pití příliš horké vody může poškodit tkáň jícnu, spálit chuťové buňky nebo opařit jazyk. Jinak je pití horké vody možné považovat za bezpečné. Ideální je pít vodu tak teplou, jak je nám to příjemné. Pro většinu lidí i těch 70 °C je ještě příliš.