Na kondici vašich nohou se podle odborníků podepisuje spousta faktorů. Váš (ne)dostatek pohybu, tělesná váha, volba obuvi, genetická zátěž a také samozřejmě hormonální změny. Proto lékaři apelují zejména na ženy, aby si udržovaly optimální váhu a zbytečně dolní končetiny nepřetěžovaly. Čím víc kilogramů totiž musí nosit, tím dochází k nadměrnému tlaku tření chodidla, jehož výsledkem jsou mozoly, kuří oka a posléze i otevřené rány. Když se to už stane a přiberte, tak byste měli nohám alespoň trochu odlehčit ortopedickou vložkou. Před univerzálními modely, které jsou k dostání v prodejnách s obuví, dejte přednost ortopedickým vložkám na míru, které vám předepíše váš ortoped.

Brambory jsou skvělým lékem na spoustu neduhů. Na videu Good Morning America se dozvíte, jak bramborou léčit třeba chřipku či nachlazení. Více na kanále YouTube.

Zdroj: Youtube

Pozor na špatný výběr bot

Nohy (obzvláště chodidla) fungují jako opěrná část těla. Proto je hrozně důležité jim vybrat obuv, která jim se stabilitou trochu pomůže. Asi vůbec nejhorší volbou jsou úzké boty nebo lodičky na vysokém podpatku. Jednak změní těžiště nohou a přesunou ho na přednoží. Proto se občas můžete cítit, jako kdybyste celý den chodili po špičkách. Důležitá je i výška podpatku, protože každý centimetr znamená další a další zátěž pro nohy. Proto ženy, které si libují ve vysokých podpatcích trpí na deformaci prstů. Často také mívají přetíženou čéšku a výraznou prohlubeň v bederní páteři. Tak pozor na to!

Živá voda pro unavené nohy

Máte unavené nohy? Dopřejte jim domácí wellness, který je uvolní a dodá jim novou energii. Naši předkové nepoužívali žádné speciální kupované lázně nebo olejíčky, ale vystačili si s tím, co nabízela jejich domácnost. Jedním z osvědčených receptů na unavené plosky je voda z brambor. Ano, přesně ta voda, kterou většina z nás vylévá jako nežádoucí přebytek! Podle starých receptur vůbec nevadí, když tekutina obsahuje přidané koření, například sůl nebo kmín. Tekutinu slijete, podle potřeby zředíte vodou a pak použijete jako relaxační lázeň pro unavená chodidla. Nohy máčejte v bramborové vodě minimálně 20 minut. Uvidíte, jak pookřejí...

Související články

Zdroje: https://living.iprima.cz, https://jakzdrave.cz