Voňavá lékárna: Na co vám pomůže levandule, meduňka, máta, šalvěj
16. 5. 2017

Voňavá lékárna: Na co vám pomůže levandule, meduňka, máta, šalvěj

Pěstování bylinek se vyplatí z mnoha důvodů. Jsou nejen pěknými, voňavými společnicemi, které ozdobí zahradu i balkón a ochutí pokrmy. Je skvělé je mít po ruce, pokud vás potkají nepříjemnosti.

Levandule lékařská

Svou nádhernou vůní uklidňuje nervy, bolesti hlavy i žaludku – léčivý je nálev z květů i samotná jejich vůně. Z čerstvých i sušených můžete připravit aromatický čaj, sušené vložit do plátěného sáčku, který svou vůní usnadní usínání (a v šatníku provoní prádlo a odpudí moly). Nálev z květů je i skvělou pleťovou vodou, zvláště pro mastnou a nečistou pleť, přilít ho můžete i do hojivé a uklidňující koupele. Mladé listy levandule jsou zajímavým kořením, vhodným především k masu. Využít můžete i květy, které ovoní a ozdobí dezerty, nápoje, saláty.

 Květy levandule uklidňují svou vůní i barvou

Meduňka lékařská

Pomáhá při psychickém neklidu, nervozitě a vyčerpanosti, při bušení srdce a nespavosti i v případě žaludečních a střevních poruch. Neškodí ani v těhotenství a při kojení. Čerstvé meduňkové listy jsou výborné nejen na přípravu lahodného čaje, ale také do tvarohových pomazánek, ovocných salátů i smoothies, jako ozdoba dezertů. Nať si můžete také nasušit do zásoby – sklízejte ji již před rozkvětem, kdy je vůně listů nejpříjemnější a jejich účinek nejsilnější.

Citrusová chuť meduňky se hodí k ovocnýcm deezrtům

Máta peprná

Nejčastěji pěstovaná máta peprná, jejíž listy mají ten správný peprmintový říz, je křížencem máty vodní a klasnaté. Velmi účinně mírní nadýmání a křeče v trávicí soustavě, podporuje trávení, působí protizánětlivě. Čaj z čerstvé máty je  osvěžujícím nápojem pro letní dny. Koupele jsou vhodné při revmatismu, inhalace při nachlazení. (Nesmí se však, jako je tomu u většiny bylinek, užívat ve větších dávkách dlouhodobě.)

Čerstvé listy jsou výtečné v okurkovém i ovocném salátě, k mladým bramborům, dále se hodí k čokoládovým dezertům, na originální sirupy, do nádivek. Jsou také nezbytnou součástí populárního mochita, koktejlu z bílého rumu, třtinového cukru, limetky, ledu a spousty čerstvé máty.

 Mátový čaj osvěží a uleví při řadě obtíží

Šalvěj lékařská

Šalvěj je jednou z nejúčinnějších rostlin, které dokáží dezinfikovat sliznice. Je dobrým pomocníkem při angíně a zánětu nosohltanu – pomáhá kloktání silného nálevu i žvýkání čerstvých listů. Se svou nezaměnitelnou chutí je také velmi výrazným kořením, výborným například k rybám (kapr na bílém víně, česneku a šalvěji často přesvědčí i ty, kdo dosud tuto rybu odmítali). Šalvěj krásně kvete (mnohé druhy jsou pěstovány především pro svá ozdobná květenství), šalvěj lékařskou pro fytoterapii je však nejlepší sklízet ještě před rozkvětem.

Autor Jana Bucharová.

Vložte nový komentář jako nepřihlášený uživatel nebo se přihlaste.
Povinné položky jsou označeny *

Napište číslicí výsledek příkladu: pětplustři = 

Pokud jste již registrováni na iReceptáři, přihlaste se svým uživatelským jménem a heslem.
Povinné položky jsou označeny *

Diskuse

vložit dotaz »
PředchozíDalší
Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2019. Autorská práva vykonává vydavatel.
Jakékoli užití části nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým)
i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno. ISSN: 1805-9465.

© 2019 VIZUS | Používáme redakční systém Vizus CMS