obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Voňavý a hojivý heřmánek: Jak ho sbírat, sušit, užívat, pěstovat?

Po celé léto rozvíjí jemné rostliny heřmánku spoustu léčivých květních úborů, které lze postupně sbírat. Hojivý nálev si můžete připravit z čerstvých květů a další si nasušit do zásoby.

Poznáte ho podle vyklenutého květního lůžka (vypouklého žlutého středu) a nezaměnitelné, hořkosladké vůně. Někdy se na zahradu nastěhuje sám, jindy je třeba ho vysít – poté se samovýsevem množí sám.

Rozvíjející se úbory heřmánku sklízíme postupně Rozvíjející se úbory heřmánku sklízíme postupně Zdroj: Shutterstock.com / goodmoments

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) je klenot mezi léčivkami.  Obsahuje stovky účinných látek a má univerzální použití. Hojí záněty, dezinfikuje dýchací i trávicí cesty, uvolňuje křeče. Je prospěšný jak při nachlazení, tak při nadýmání a trávicích obtížích. Léčivé jsou především květní úbory se svou typickou hojivou vůní.

Sběr a sušení

Pro nasušení do zásoby je sbíráme za slunných dní, postupně se rozvinou další. Suší se nejlépe na sítech, která by měla být zavěšena na temném, ale vzdušném a teplém místě, ideálně v průvanu. Velmi kvalitní je i heřmánek sušený v sušičce, nesmíme však překročit teplotu 35°C. Poté ho skladujeme v dobře těsnících nádobách, nebo v papírových sáčcích na místě v nízkou vzdušnou vlhkostí.

Doma nasbíraný a nasušený heřmánek nádherně voní Doma nasbíraný a nasušený heřmánek nádherně voní Zdroj: Shutterstock.com / tarapong srichaiyos

Hojivý nálev

Nálev ze lžíce čerstvých nebo lžičky sušených květů (přesněji květenství) na šálek vody užíváme podle potřeby až třikrát denně. Jako kloktadlo hojí nálev také záněty v ústech, jako pleťová voda nebo obklad zanícenou pokožku. Před zalitím vodou se vyplatí květy podrtit nebo čerstvé pomačkat – chuť, vůni a léčivé látky pak uvolní rychleji a důkladněji.

Pěstování

Heřmánek je rostlinou rumišť a náspů. Pěstovat ho můžeme na slunném místě, prospívá mu hlinitá a hlinitopísčitá, výživná půda. Je letničkou, která se velmi ochotně množí samovýsevem (pokud některé květní úbory, necháme dozrát a vysemenit).

Akční letáky