Zázvor proti nevolnosti

Má nejen schopnost prohřát tělo a bojovat proti nachlazení. Prospívá také trávení a dokonce zahání nevolnosti. Ovšem pozor na to, že pokud bychom to s popíjením pálivého nálevu přehnali, může nám žaludek naopak podráždit. Zvláště pokud zázvor nastrouháme, i ze lžičky na pořádný hrnek vody připravíme velmi silný nápoj - čím déle se bude luhovat, tím výraznější jeho chuť bude.

Sladká lékořice

Kořen lékořice je balzámem na žaludek, který hojí a utišuje. Poslouží také při nachlazení, kdy pomáhá odkašlávat. Při dlouhodobém užívání může mírně zvýšit krevní tlak. Ze sekaného kořene lékořice, který koupíme v některých lékárnách a v bylinkářství, je nejúčinnější připravit odvar (počítáme lžičku na šálek vody). Odvar má překvapivě sladkou chuť, aniž by obsahoval cukr.

Nevšední kardamom

Koření s jedinečnou vůní zpestří nejen kávu, která jím je odedávna dochucována, ale také ovocné a bylinkové čaje. Prospívá trávení, osvěžuje dech, působí protizánětlivě. Nejúčinnější je odvar z podrcených semen. Poslouží i kardamom v prášku, i když tak intenzivní vůně jako u čerstvě namletých či v hmoždíři roztlučených semen se nedočkáme.

Anýz a fenykl

Semena těchto bylin vynikají příjemnou vůní i chutí. Výrazně zmírňují trávicí obtíže a nadýmání, osvěží dech. Prospěšné jsou i při nachlazení, kdy usnadní odkašlávání. Podrcené jsou účinné i v nálevu, ještě lepší je však připravit odvar, podobně jako u ostatních semen, plodů a většiny kořenů. Podrcená semena nasypeme nejlépe do studené vody, pomalu přivedeme k varu a povaříme 5-10 minut. Počítáme lžičku semen na šálek vody.

Máta a meduňka

Máta se svou svěží vůní i chutí je při trávicích těžkostech jedinečnou pomocnicí. Trávení urychlí a uleví od nadýmání. Pomáhá i při nachlazení, osvěží a provoní dech lépe než žvýkačka. Připravujeme klasický nálev ze lžičky podrcených lístků na šálek vody. Do již připravených odvarů ji můžeme přihodit poté, co je odstavíme z ohně. Jemnější alternativou je meduňka, která navíc uklidňuje a usnadní usínání. Pokud máte v květináči za oknem čerstvou meduňku a mátu, stačí ustřihnout pár výhonů. Účinné jsou však i sušené.

Hojivý heřmánek

Klenot mezi léčivými obsahuje stovky účinných látek. Mimo jiné dezinfikuje trávicí cesty, uvolňuje křeče, hojí záněty - je proto prospěšný jak při nadýmání a trávicích obtížích, tak při nachlazení. Nálev s jedinečnou vůní a zdravou chutí připravíme ze lžičky květů na šálek vody. Jako u všech léčivých bylin platí, že pokud listy nebo květy před přípravou nálevu podrtíme nebo rozemneme, uvolní léčivé látky rychleji a ochotněji.