Vratič má dlouhou historii užívání v Evropě, ale i v dalších zemích mírného pásma napříč Asií i Severní Amerikou. Také tato bylina měla a má mnohá využití, i když od vnitřního užívání se raději upustilo. Vratič je totiž také jedovatý a problémem bylo především dávkování. Mezi množstvím léčivým a toxickým je jen nepatrná hranice. Právě proto se dnes již nepoužívá na parazitická či další střevní onemocní, ani zbytnělou prostatu, při žloutence či hysterii. Těm dobám naštěstí už odzvonilo. A jistě budete souhlasit, že pokusy s bylinou, které vedly k poškození životně důležitých orgánů, ochrnutí či smrti, za to nestojí. Přesto je vratič použitelný. Jak?

Nechte se inspirovat videem na YouTube z kanálu Bylinkový ráj Michaela, kde vám autorka prozradí, které byliny se hodí sbírat právě v září, tak jako vratič.

Zdroj: Youtube

Jen zevně

Jak už bylo řečeno, s konzumací vratiče není radno experimentovat. Hodí se ale k zevnímu použití, a to jak pro své zdravotní, tak i repelentní účinky.

Mast, olej i tinkturu používejte výhradně zevně především na klouby při artróze. Tinkturu, ale také samotnou sušenou bylinu, lze použít jako repelent. Odpuzuje nejen parazity, ale také šatní moly a další hmyz. Je prokázáno, že vratič je účinný i proti komárům.

Pálením vratiče si pomáhají při práci též včelaři, výsadbou v zahradě zahrádkáři. Zevní používání vratiče se osvědčilo pro své antibiotické a antirevmatické účinky. Látky ve vratiči podporují prokrvení a stimulují hojení. Ale běžně se používá rostlina především na bolavé klouby.

Domácí léčba

Doma si z vratiče můžete připravit mast, olej i tinkturu. Výroba je poměrně jednoduchá ve všech případech. Výroba masti spočívá v přidání rostliny do horkého vepřového sádla, opětovného zahřátí po 24 hodinách a pak znovu po 48 hodinách.

Po posledním zahřívání pevné části sceďte a mast skladujte v uzavíratelné nádobě na chladném místě. V případě oleje macerujte nasekanou rostlinu v tekutině minimálně dva týdny, občas protřepejte a na závěr přefiltrujte.

Skvělá tinktura

Také výroba tinktury je velmi prostá. Nasekaný vratič stačí louhovat v alkoholu po dobu pěti dnů a následně přefiltrovat.Pokud používáte sušenou bylinu, nechte je macerovat v oleji či lihu o něco déle. Tinktura má výhodu v tom, že se nezkazí a vzhledem k tomu, že ji budete užívat jen zevně, je možné použít i nekvalitní alkohol či dokonce methanol.

Pozor, jed!

Vždy označte láhev velkými písmeny jako „jed" či symbolem lebky se zkříženými kostmi, aby bylo jasné, že konzumace je absolutně nevhodná.

Související články

Zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz, bylinkovo.cz