Smrkové jehličí je velkou zásobárnou vitaminu C, minerální soli, antioxidantů a terpentýnové silice, jenž má antibakteriální vlastnosti. Tento přírodní lék můžete používat v mnoha různých podobách od čaje, přes olej, až po koupel.

Jak otrhat jehličí ze smrčku a na které neduhy jej správně používat? Smrkové jehličí vám zaručeně uleví od bolesti a pleť omladí až o několik let.

Připravte si ze smrkových výhonků domácí léčivý sirup podle video receptu na YouTube, na kanálu Dá sa to aj doma:

Zdroj: Youtube

Sběr smrkového jehličí

Kromě mladých výhonků má zdravotní účinky také starší jehličí, a proto ho můžete sbírat opravdu v kterémkoliv ročním období. Na smrkové jehličí se ovšem vydejte s proutěným košíkem a za suchého počasí. Z jednoho smrku neotrhávejte také víc jak pár mladých výhonků, aby mohl strom dál růst.

Proti rýmě a nachlazení

Typickou vůni smrkového jehličí si dokáže vybavit každý. Tu má na svědomí již zmíněná silice, která vylučováním hlenů pomáhá uvolňovat ucpané dutiny, díky čemuž se vám bude lépe dýchat.

Mimo to přispívá také k vykašlávání a celkově posiluje imunitní sytém organismu. Teplé a studené nápoje ze smrkového jehličí jsou proto vhodným lékem při nachlazení.

Mazání na bolavé klouby a svaly

Smrkové jehličí můžete používat jak vnitřně, tak i zevně. Ve formě masážního oleje či tinktury působí silice smrkového jehličí pozitivně na revmatismus, bolesti kloubů a svalů. 3 lžíce smrkového jehličí zalijte 300 ml olivovým olejem nebo 500 ml ovocnou pálenkou. Poté každý den lahvičkou protřepte po dobu dvou týdnů. Následně tekutinu přeceďte a používejte ji na bolestivé partie.

Přírodní kloktadlo

Máte problémy s paradentózou? V péči o ústní dutinu vám antibakteriální účinky smrkových silic poskytnou ideální péči. Lžíci mladých smrkových výhonků nebo jehličí zalijte 200 ml vroucí vody. Po 15 minutách louhování čaj sceďte a používejte ho ke kloktání. Čerstvý čaj si vařte každý den po dobu jednoho týdne.

Pleť jako zamlada

Pro blahodárné látky smrkového jehličí ho lze využívat také v kosmetice na pleť i vlasy. Po použití smrkového tonika se pokožka stane krásně čistá a vypnutá. V případě aplikace na vlasy podpoří jejich růst a naopak zamezí tvorbě nevzhledných lupů. Přesvědčte se o účinnosti smrkového jehličí i vy!

Související články

Zdroje: primanapady.cz, marianne.cz, vitalia.cz