Bobkový list je v kuchyni velmi oblíbený pro svou výraznou vůni a chuť, která udělá z každého jídla, kam se přidá, kulinární zážitek. Díky svému aroma se však používá také v léčitelství. Tam má využití hned několik.

Pokud jste neustále ve stresu, jste přepracovaní a žijete v neustálém napětí, bobkové listy vám pomohou se zklidnit. Uvolní stres a zbaví vás napětí i úzkosti, která vás už delší dobu sužuje.

Suchý list zapalte v nehořlavé nádobě

Stačí vzít suchý list a a v nádobě, která nehoří, ho zapálit. Samozřejmě pak opusťte místnost a minimálně čtvrt hodiny do ní nevstupujte. Až se vrátíte zpět, místnost bude plná příjemného bylinkového aroma, které vás pohladí na duši.

Při spalování totiž bobkový list uvolňuje určité látky, které člověku pomáhají se uvolnit. Pak vám bude stačit sedět ve vyvoněné místnosti a dýchat. Relaxace se dostaví okamžitě a pocit uvolnění hned poté. Nejen ale, že se zbavíte stresu, navíc si rovnáte i krevní tlak.

To, že má bobkový list zklidňující účinky, bylo prověřeno už několika studiemi. Navíc ale tato bylinka působí protizánětlivě a je skvělým pomocníkem také při epileptických záchvatech. Jeho lístky obsahují éterické oleje, například eukalyptol, který uvolňuje dýchací cesty a pomáhá k dosažení správné relaxace.

Vavřín podporuje trávení a metabolismus

Vavřín také podporuje trávení a metabolismus při cukrovce II. typu. Pomáhá i při revmatismu, dně, bolestech v kříži a sedacího nervu. Také tlumí kašel a bolest hlavy. Ulevuje i od otoků. Spousta lidí netuší, že ho lze využít taky jako lék při ztuhlých svalech. Stačí ho přimíchat do koupele. Zevně lze bobkový list využít proti lupům a má své místo i při výrobě kosmetiky.

Bobkový list je bohatý na hořčík, vápník, draslík, železo, měď a vzácný selen, také na vitamíny A, C a skupiny B. Obsahuje hodně kyseliny listové, která je důležitá zejména pro těhotné ženy.

Zdroj: www.liftea.cz, www.prirodajelek.cz, www.mojezdravi.cz