Dáváte-li přednost přírodním repelentům, máme pro vás několik tipů, jak si je připravit. Pro jejich dostatečnou účinnost však nezapomínejte na jejich pravidelnou a častou aplikaci, neúčinkují obvykle tak dlouhou dobu, jako přípravky chemické. Zato jsou zdraví neškodné a navíc si je můžete připravit snadno doma.

Účinný repelent jako zahradní dekorace u příležitosti grilování

Nechcete-li, aby vám protivní komáři pokazili vaše letní grilování anebo jen příjemné večerní posezení na zahradě, připravte si do zavařovací sklenice 2-3 snítky čerstvého rozmarýnu, na plátky nakrájenou jednu limetku a jeden citron. Zavařovací sklenici naplňte do poloviny vodou, do vody vložte plátky citrusových plodů, přidejte 2-3 snítky čerstvého rozmarýnu, zakapejte 7–10 kapkami eukalyptového esenciálního oleje a na hladinu vody usaďte plovoucí svíčku. Sklenici s repelentem postavte na zahradě na stůl a 5 minut před příchodem hostů na grilování svíčku zapalte. Čekáte-li více hostů, připravte na velký stůl 2–3 takovéto dekorační a zároveň účinné repelenty. Vůně z nich je pro lidi příjemná, zato pro hmyz odpudivá a působit bude nejen proti komárům, ale i mouchám a dalšímu otravnému hmyzu.

Vysaďte si do nádoby ke vchodu rostliny s repelentním účinkem

Vyberte zajímavou nádobu ke vchodu do vašeho domu, naplňte ji substrátem na bylinky nebo truhlíkové rostliny a vysaďte do ní směsici rostlin s repelentním účinkem. Z bylinek to může být levandule, máta, meduňka, rozmarýn, libeček, tymián, bazalka, česnek, pažitka, kopr. Z ostatních rostlin se hodí pro výsadbu citronová tráva, správně voňatka citronová (Cymbopogon citratus), molice (Plectranthus), petúnie (Petunia), lichořeřišnice (Tropaeolum), citronový muškát (Pelargonium ‘Citrosum‘), polej obecná (Mentha pulegium), nestařec (Ageratum), šanta kočičí (Nepeta cataria), aksamitník (Tagetes). Rostliny kombinujte podle obliby, nebo podle možností využití v domácnosti. A vždy, když budete procházet kolem osazené nádoby a mířit ke vchodovým dveřím, prohrábněte rukou tuto voňavou nádheru a uvolněte z ní tak více vůní.

Do okna místo sítě proti hmyzu

Citron se zapíchaným hřebíček, vysazená bazalka nebo květináč s balkonovým rajčetem, to všechno jsou vychytávky, které vám pomohou vytvořit přirozenou clonu z vůní, kterou se nebude chtít překonávat žádnému hmyzu. Podobně poslouží i okenní truhlík s rozmarýnem nebo s citronovým muškátem.

Komáry odpuzuje bazalka indická neboli Tulsi

Tulsi („neporovnatelná“ ze sanskrtu) je královnou všech bazalek. Tak je právem nazývána indická červenolistá bazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum) původem z Asie. Hinduistické náboženství ji označuje jako svatou a nazývá ji „Holy Red“. U nás je pěstována jako pokojová rostlina. Listy i jedlé květy jsou chuťově i podle vůně podobné anýzu. Někomu připomínají spíše hřebíček. Od května do října můžeme mít Tulsi v nádobě na terase nebo na balkoně a na zimu ji přemístíme do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C.

Do lesa s repelentem ověřeným myslivci

Repelent, který skvěle zabírá proti napadání klíšťaty, se připravuje z hřebíčku, Alpy a někdo do něj ještě přidává levanduli nebo rozmarýn. Na 100 ml Alpy potřebujeme 10 g hřebíčku (to je polovina běžného sáčku, který kupujeme jako koření). Hřebíček nasypeme jednoduše do skleničky s Alpou a necháme 3-5 dní louhovat. Před použitím scedíme a nalijeme do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujeme na sebe i na své psy před odchodem do lesa. Pro psy se osvědčilo, namočit před pobytem v lese celý obojek do této směsi. Někteří z nich mohou na silnou vůni reagovat chvilkovým kýcháním. Pozor však, tento roztok barví, nedoporučujeme jej stříkat ani na bílosrsté psy, ani na světlé oblečení u lidí.

Pro psy na obojek kapsička s kořením

Pro majitele psů se světlou nebo bílou srstí doporučujeme ušít miniaturní látkový pytlíček s poutkem, a ten psovi navléct před odchodem na vycházku do přírody. Na vyplnění textilního sáčku můžeme použít rozdrcený anýz, několik snítek čerstvého rozmarýnu, který voní výrazně více, než sušený anebo do sáčku přesypeme hřebíček z balení, které jsme zakoupili v obchodě. Pro zvýšení účinku se doporučuje v průběhu vycházky koření v sáčku vždy po nějaké době promnout. Stejné koření můžeme použít i my do kapes.

Rozmarýnový repelent pro psy i jejich pány

Na velmi účinný rozmarýnový repelent budete potřebovat 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu, dále 1 lžíci vinného octa a 1 litr vody. Vodu v hrnci přiveďte k varu, do horké vody vsypejte nebo vložte bylinky a krátce je povařte. Hrnec odstavte a nechejte vodu v něm vychladnout. Při chladnutí se rozmarýn dostatečně vylouhuje a uvolní se z něj silice a aromatické látky. Jakmile je odvar studený, přeceďte jej a přidejte do něj 1 lžíci octa. Promíchejte a přelejte do lahviček s rozprašovačem. Repelent uschovávejte v chladničce. Využijte jej vždy, když se vypravujete na pobyt v přírodě. Uplatní se jak u lidí, tak u psů, jako spolehlivá ochrana proti napadení klíšťaty.