Nedá se nic dělat, podzim je v plném proudu a s ním přichází nižší teploty, déšť i vítr a kde kdo podlehne nastuzení či rýmě. Vyzbrojte se proti podzimním a zimní nástrahám s pomocí voňavé a léčivé pokojové rostliny rýmovníku. Připravíte z ní vynikající sirup, který se hodí nejen k léčení podzimních neduhů, výborný je také jako sladilo do nápojů i jídel.

Rýmovník do každé rodiny

Rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých je známá spíše jako rýmovník citrónový, možná ji znáte i pod dalšími názvy – kubánské oregano či mexický eukalypt. Tuto nenáročnou pokojovku naleznete v mnoha českých domácnostech a zájem o ní stále stoupá. Pěstuje se kvůli aromatickým listům se specifickou vůní, která v sobě mísí stopy máty, meduňky, eukalyptu i kafru. Jejich využití je skutečně široké, dají se přidávat jako chutná bylinka do salátů a jídel, pomáhají odpuzovat nevítaný hmyz, suší se na čaj, slouží k inhalaci při dýchacích potížích, hojí spáleniny i drobná poranění kůže. V první řadě po nich však sáhněte při nachlazení, bolestech hlavy a onemocnění dýchacích cest jako jsou kašel či rýma.

Možností jak vstřebávat léčivé látky je několik, můžete čichat k přelomenému listu, připravit si inhalační lázeň, pít léčivý odvar nebo vložit lístky do kousku látky do postele kde spíte. Velmi lahodným způsobem jak do těla dostat účinné látky je užívaní hustého sladkého sirupu, který zachutná dospělým i dětem.

Vařený sirup z rýmovníku

K přípravě lahodného sirupu vedou v zásadě dvě cesty, teplá a studená. Výhodou sirupu z vařených surovin je kratší příprava a delší trvanlivost. Na jeho přípravu také potřebujete menší množství lístků z rýmovníku. Delším vařením se ale snižuje množství účinných látek ve výsledném produktu.

  • 30 lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru
  • voda
  • citrusy (pomeranč, citrón, limetka)

Do vhodné nádoby vložte natrhané nebo nakrájené lístky rýmovníku a oloupané citrusy nakrájené na kolečka. Vodu přiveďte k varu a nalijte na připravené suroviny tak, aby byly zcela ponořené. Přiklopte nebo přikryjte a nechte stát 24–48 hodin. Vzniklý odvar slijte a přeceďte přes sítko nebo pláténko. V hrnci přiveďte k varu a přisypte cukr. Na mírném plameni vařte dokud sirup nezhoustne na požadovanou konzistenci. Ještě horký sirup plňte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Sirup připravovaný za studena

Příprava sirupu studenou cestou je zdlouhavější a vyžaduje větší množství lístků rýmovníku. Šetrnější způsob výroby ale zachová v hotovém sirupu více účinných látek. Během výroby i skladování je nutné sirup neustále hlídat, zda se neobjevila plíseň.

  • 50 i více lístků rýmovníku
  • 1 kg cukru
  • citrusy s chemicky neošetřenou kůrou (pomeranč, citrón, limetka)

Opláchnuté a osušené lístky natrhejte nebo překrájejte. Citrusy pečivě omyjte a nakrájejte na plátky. Do uzavíratelné sklenice postupně vkládejte vrstvu lístků, cukru, vymačkané citrónové šťávy a plátky citrusů. Pokračujte, dokud není nádoba plná, končí se vrstvou cukru. Naplněnou sklenici uzavřete a nechte stát minimálně 2 až 3 týdny nejlépe za oknem. Obsah se postupně stává tekutým, cukr se rozpouští. Nádobu pravidelně kontrolujte, případně obsah promíchejte a znovu upěchujte. Dávejte také pozor, aby se ve sklenici neobjevila plíseň. Jakmile je všechen cukr rozpuštěný, vzniklou tekutinu přeceďte. Snažte se ze směsi vymačkat co nejvíce tekutiny, vhodné je například pláténko. Naplňte do sklenic a uchovávejte v chladu a temnu.