Co je to cukrovka?

Cukrovka, diabetes mellitus, je chronické onemocnění charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi. Toto zvýšení hladiny cukru je způsobeno nedostatečnou produkcí inzulínu (což je hormon zodpovědný za regulaci cukru v krvi), nebo neschopností těla inzulín správně využívat.

Dva druhy cukrovky

Existují dva druhy cukrovky:

Cukrovka 1. typu je autoimunitní onemocnění, které napadá a ničí buňky produkující inzulín, čímž dochází k jeho nedostatku v těle. Tento typ cukrovky vyžaduje obvykle pravidelné podávání inzulínu, většinou injekcemi.

Cukrovka 2. typu je nejčastější formou této nemoci. Vyvíjí se postupně a může být spojena s obezitou, nezdravým životním stylem a genetickou predispozicí.

Zdravotní důsledky cukrovky

Nedostatečná kontrola množství cukru v krvi může mít vážné zdravotní důsledky. „Vysoký cukr“ dlouhodobě ničí krevní cévy, což způsobuje vážné potíže se zrakem, srdcem, ledvinami, nervovým systémem, správnou činností rozmnožovacích orgánů, pomalým hojením povrchových ran, zvýšenou citlivostí kůže, kožními chorobami, svěděním kůže a nadměrným pocením.

Jaké jsou důsledky onemocnění cukrovkou pro lidské tělo? Podívejte se ve videu:

Zdroj: Youtube

Příznaky onemocnění cukrovkou

Příznaky onemocnění cukrovkou se zpravidla liší podle stádia, ve kterém se onemocnění už nachází.

Nadměrná žízeň a časté močení: při onemocnění cukrovkou tělo produkuje více moči, což vede k častějšímu močení, dehydrataci organismu a zvýšenému pocitu žízně. Nezvykle dlouhodobě silná žízeň bývá jedním z prvních příznaků nemoci.

Zvýšený hlad: ačkoliv je v krvi nadměrné množství cukru, buňky nemusí dostávat nezbytnou energii. To v důsledku znamená, že pacient trpí zvýšeným pocitem hladu, přijímá více potravy.

Ztráta hmotnosti: přestože lidé trpící cukrovkou přijímají více potravy, u mnohých dochází k průběžné ztrátě hmotnosti a tedy hubnutí. I hubnutí, pro které neexistují objektivní důvody, proto bývá významným signálem možného onemocnění cukrovkou.

Únava a slabost: důsledkem nedostatečného množství energie v buňkách dochází ke zvýšenému pocitu únavy, slabosti a malátnosti.

Pomalé hojení ran: vzhledem k tomu, že cukrovka napadá cévní systém, dochází k oslabení jeho periferních částí. To vede ke špatnému prokrvování a jedním z důsledků bývá i špatné, neobvykle dlouhé hojení často banálních povrchových úrazů a ran.

Choroby kůže a svědění: i toto jsou významné signály, které mohou znamenat nadměrné množství cukru v krvi. Opět souvisí s poruchami cévního systému, které cukrovka způsobuje. Okrajový cévní systém nedostatečně funguje, což se projevuje i v nemocech kůže. Cukrovka však negativně působí i na činnost ledvin a jater, které náležitě neplní funkce „čističů“ krve. V krvi pak zůstávají toxické látky, jejichž jedním z projevů jsou i (často vážné) choroby kůže.

Zvýšená náchylnost k infekcím: onemocnění cukrovkou významně oslabuje celkový imunitní systém. Oslabená imunita není schopna dostatečně vzdorovat infekcím, což se projevuje v častějším podléhání chorobám způsobených infekcemi.

Příznaky většinou nepociťujeme

Zvýšené množství cukru v krvi lidé zpravidla nepociťují, přestože naše tělo nám vysílá řadu signálů, že něco není v pořádku. Cukrovka je v tomto ohledu plíživá choroba. Je mimořádně nebezpečná. Může skončit infarktem nebo mozkovou cévní příhodou.

Abychom onemocnění cukrovkou předešli, je třeba čas od času si hladinu cukru v krvi nechat otestovat lékařem. Zejména je však třeba dodržovat zdravý životní styl. Předcházet cukrovce lze pravidelnou fyzickou aktivitou, omezením spotřeby alkoholu, kouření a konzumace nezdravých potravin.

Související články

Zdroje informací: ncbi.nlm.nih.gov, www.youtube.com, www.prozeny.cz