Vysoký tlak je prevít. Podle odborníků ho způsobuje nevhodná strava, stres, ale i dědičná dispozice. Jestli ho máte nebo ne, zjistíte podle tlakoměru. Jakmile se ručička přehoupne na hodnotu vyšší než 130/85 mmHg, považuje se to za zdravotní riziko. Pokud vám „lítá“ tlak k vyšším hodnotám častěji, měli byste zajít k lékaři, protože hrozí poškození ledvin, srdeční komory a oční sítnice. A co vám kromě předepsaných léků na tlak ještě pomůže?
Autor videa Aleš Lamka – fitness vám poradí 11 způsobů jak snížit krevní tlak. Více na kanále YouTube.com.
Se solí opatrně
Podle vědců je důležité upravit stravu. Měli byste jíst hodně ryb a ovoce, zeleniny (dokonce až 1 kg denně), které „zaplní“ hladový žaludek a zároveň nadopují vaše tělo důležitými vitaminy a minerály. Naopak vyhnout byste se měli všem průmyslově vyráběným potravinám jako jsou konzervy, uzeniny, fastfoodové lahůdky. Pozor si dejte i na sůl. Toto bílé koření obsahuje sodík, který zadržuje vodu a ta pak tlačí na stěny cév. Výsledkem je ještě vyšší tlak a zdravotní riziko. Proto méně solte a místo toho použijte koření nebo chuťově výraznější zeleninu (například cibuli nebo česnek).
Zdravé drinky
Nejnovější výzkumy prokázaly, že „vysokotlakařům“ pomáhají i různé drinky, které se dají jednoduše připravit doma. Pokud tedy chcete snížit tlak, neměly by chybět i ve vašem každodenním pitném režimu. A o které jde?
Odstředěné mléko
Proč zrovna odstředěné? Podle studií většina plnotučných výrobků obsahuje kyselinu palmitovou, která způsobuje zúžení tepen a cév a krev nemůže cirkulovat tak, jak potřebuje. V těle pak vznikne vysoký krevní tlak a problém je na světě. Naopak nízkotučné mléčné výrobky jako je jogurt nebo odstředěné mléko vysoký tlak snižují.
Rajčatový džus
Někdo ho miluje, jiný ho dvakrát nemusí. Pravdou ale je, že jedna sklenička rajčatového džusu denně podporuje zdravé srdce, zlepšuje krevní tlak a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Kupujte ale vždy nesolenou variantu!
Šťáva z červené řepy
Červená řepa (stejně jako listová zelenina) obsahuje nitráty, které se v těle proměňují na oxid dusnatý. Tento prvek se pak váže na krevní výstelku a rozšiřuje cévy. Díky tomu krevní oběh funguje dobře a nevzniká vysoký krevní tlak. Podle jedné studie, která mapovala účinky červené řepy na 15 žen a 15 mužů, se prokázalo, že tato zelenina má větší účinky u silnějšího pohlaví. Někteří respondenti měli po vypití řepné šťávy nižší tlak o 4–5 mm Hg.
Ibiškový čaj
Je lehce nakyslý, ale to vám nemusí vadit. Když si ho trochu osladíte, získáte příjemný a chutný nápoj na každý den. V čem je tento čaj výjimečný? Podle odborníků obsahuje antokyany, což jsou chemické látky na podporu kolagenu, který zajišťuje dobré fungování cév, buněk a tkání. Proto se obecně doporučuje pít dva šálky ibiškového čaje denně. Tento exotický čaj z ibiškového květu můžete koupit v lékárně (vyrábí ho například Dr. Popov), čajovnách nebo obchodech se zdravou výživou.
Džus z granátového jablka
Je také červený jako krev… A v exotických krajích se používá dlouhodobě jako přírodní lék na vysoký tlak. A není divu. Šťáva z granátového jablka má totiž protizánětlivé účinky, takže je dobrá i coby posilovač imunity. Denně vypijte 240 ml šťávy z granátového jablka. Když už si ji budete kupovat, mrkněte na produkty s menším obsahem přidaného cukru.