Hlavními příznaky klimakteria jsou návaly, změny nálad a úbytek energie. Některé ženy však také čelí dalšímu projevu těchto hormonálních změn, a to je syndrom suchého oka. Dokonce v tomto případě nefunguje ani hormonální terapie, která, přestože některé projevu utlumuje, naopak může riziko suchého oka zvýšit nebo zhoršit již jeho rozvinutý syndrom. Co tedy pomůže?

Jak na masáž reflexních bodů pro udržení zdravých očí a ostrého vidění? Podívejte se na následující video:

Zdroj: Youtube

Suché oči v menopauze

Faktem je, že s přibývajícím věkem se snižuje produkce slz, a to jak u žen, tak u mužů. Ovšem právě kolem padesátého roku, v období klimakteria, je u žen riziko mnohem vyšší. Je to důsledkem poklesu produkce reprodukčních hormonů, jako jsou estrogeny.

Snížené množství estrogenu ovlivňuje žlázy v očních víčkách, které jsou zodpovědné za tvorbu esenciálního oleje v slzách. Dochází k jeho úbytku a k rychlejšímu odpařování slz, díky čemuž rychleji oči vysychají a pak i podléhají zánětům.

Hlavní příznaky

Tento zdravotní problém se může projevovat mnoha příznaky. Způsobuje pocit pálení, svědění a bolesti očí. Častým projevem je i nadměrné slzení a zarudnutí. V některých případech si může žena stěžovat na dočasné rozmazané vidění či na zvýšenou citlivost na světlo. Pokud nosíte kontaktní čočky, mohou vás řezat či obtěžovat dalšími nepříjemnými pocity.

Vyhněte se elektronice a klimatizaci

Pokud vás trápí syndrom suchých očí a nechcete si přitížit, zkuste trávit méně času na digitálních zařízení, která mají na naše oči neblahé důsledky. Při pohledu do obrazovky totiž mnohem méně často mrkáme.

Suchost očí také neblaze ovlivňuje suchý vzduch a klimatizace, stejně jako prach a dlouhé nošení kontaktních čoček. K hydrataci a léčbě suchých očí jsou užitečné lubrikační oční kapky, které si můžete pořídit v každé lékárně.

Jak může menopauza dále ovlivnit oči?

Syndrom suchého oka je jedním z mnoha příznaků, které toto životní období žen provázejí. Dokonce jeden z nejméně nebezpečných. Někdy mohou bohužel nastat i závažnější oční potíže. Je vždy však nasnadě otázka, zda jsou příčinou hormonální změny nebo i nastupující vyšší věk.

Někdy v tomto období dochází ke změně tvaru očí, vzniku glaukomu či šedého zákalu. Zcela jistě vždy řešte situaci s odborným lékařem, který stav vašich očí posoudí a navrhne adekvátní řešení. Není od věci chodit na pravidelné prohlídky.

Související články

Zdroje: www.grandoptical.cz, www.vitalia.cz, www.dama.cz